Pereiti prie turinio

Haidai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Haidai
Haidų senolė (1910 m.)
Haidų senolė (1910 m.)
Gyventojų skaičius ~2500–3000
Populiacija šalyse Kanada (Britų Kolumbija), JAV (Aliaska)
Kalba (-os) anglų, haidų
Vėliava
Religijos krikščionybė, šamanizmas
Giminingos etninės grupės tlinkitai, pagal kalbą artimų nėra
Vikiteka: Haidai

Haidai (Haida) – indėnų tauta, gyvenanti JAV ir Kanados vakarų pakrantėje. Populiacija – 2,5–3 tūkst. žmonių. Kalba haidų kalba, kartais priskiriama na-dene kalbų šeimai, nors dabar dauguma kalba tik angliškai.

Haidai yra apgyvendinę Haida Gvai salas (buv. Karalienės Šarlotės salos, Britų Kolumbija) bei pietinę Aleksandro salyno (Aliaska) dalį. Pastarajame salyne gyvenantys haidai yra atėjūnai (nuo XVIII a.), priskiriami kaiganių genčiai. Haida Gvai gyvena likusios 4 šių indėnų grupės.

Manoma, kad iki europiečių atvykimo buvo ~14 tūkst. haidų. Ilgą laiką jie prekiavo kailiais su anglais, ispanais, rusais, amerikiečiais taip pat varė prekybą su kaimyninėmis gentimis – tlinkitais (medumi, odomis), cimšais (žuvimi), kvakiutliais (vergais). Buvo įgudę plaukikai kanojomis, aršūs kariai, praktikavo vergovę, puldinėjo kaimynines gentis. XIX a. dauguma haidų išmirė dėl raupų. Misionieriai ėmė varžyti jų kultūrines ir religines išraiškas (draudė statyti totemų stulpus, švęsti Potlačą). Haidų vaikai buvo prievarta siunčiami į mokyklas toli nuo namų.

Pagal papratimą haidai vertėsi žvejyba, jūrų ir sausumos medžiokle, rankiojimu, amatais. Žvejojo lašišas, paltusus, medžiojo ruonius, jūrų lokius, jūrines ūdras, elnius, lokius, rankiojo dumblius, silkių ikrus, vandens bestuburius, uogas ir kt. Haidai – įgudę krepšių pynėjai, medžio drožinėtojai, dirba dirbinius iš eglių karnos, iš kedrų gaminasi luotus. Į juos tilpdavo iki 40 žmonių.

Haidai gyvendavo būreliais po 20 žmonių savo žiemavietėse. Giminės linija matrilinijinė, toteminė, skirstėsi į Erelio ir Varno brolijas. Giminės turėdavo zoomorfinio pavidalo totemines emblemas, kurias išreikšdavo totemų stulpuose. Giminei vadovaudavo vadas. Visuomenė sluoksniavosi į žynius, darbininkus ir vergus. Praktikuotas sororatas, leviratas, vadų tarpe – poligamija.

Tradicinė haidų religija apibūdinama kaip animizmas, totemizmas, šamanizmas. Turi išvystytą mitologiją, tiki persikūnijimu.

  • Энциклопедия «Народы и религии мира» / под ред. В. А. Тишкова. – М., 1989.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]