Pereiti prie turinio

Gyventojai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Gyventojai – demografijos ir statistikos sąvoka, išreiškianti valstybės, jos regiono, savivaldybės, miesto, kaimo ar kitokio tipo gyvenvietės dydį pagal nuolat toje teritorijoje gyvenančių žmonių skaičių.

Gyventojų skaičius greta teritorijos ploto yra vienas iš pagrindinių rodiklių, pagal kuriuos sprendžiama apie gyvenamosios vietovės dydį, jos ekonomines, socialines, funkcines ir kitas galimybes.

Pagal gyvenamosios vietovės administracinį tipą gyventojai gali būti:

Pagal judrumą gyventojai gali būti:

  • Nuolatiniai, gyvenantys administracinės teritorijos ribose paprastai ne mažiau, kaip 6 pastaruosius mėnesius. Nuolatiniai gyventojai gali būti įtraukti į toje administracinėje teritorijoje renkamų regiono ar vietos savivaldos atstovaujamųjų organų rinkėjų sąrašus. Renkant valstybinės valdžios atstovaujamuosius organus (Parlamentas, Senatas), gyventojas turi būti dar ir tos valstybės pilietis.
  • Nenuolatiniai, gyvenantys administracinės teritorijos ribose ne visą laiką, arba mažiau, negu 6 mėnesius per metus.
  • Laikinieji, atvykę į administracinę teritoriją dirbti, ilsėtis ar kitais reikalais.

Gyventojų paieška gali būti atliekama nepriklausomai nuo jų klasifikavimo.

Nuolatiniai gyventojai nuo gimimo momento paprastai yra registruojami visose valstybėse pagal gyvenamąją vietą. Kai kuriose šalyse nuolatinių gyventojų registrą pakeičia gyvenamosios vietos deklaravimas. Totalitarinėse šalyse paprastai registruojami visi, nuolatiniai, nenuolatiniai ir laikinieji gyventojai.

Daugelyje valstybių vaiko gimimas ir jo užregistravimas tos valstybės registre suteikia teisę gauti pilietybę, nepaisant, kokios pilietybės yra vaiko tėvai.

Lietuvoje gyventojų registrą tvarko Valstybinė registro įmonė.

Siekiant turėti tikslius gyventojų resurso duomenis, būtinus strateginiams ekonomikos, socialiniams, urbanistikos ir kitiems planams sudaryti, periodiškai atliekamas gyventojų surašymas. Europos Sąjungoje gyventojų surašymai atliekami kartą per 10 metų. Paskutinis gyventojų surašymas vyko 20002001 m.

Gyventojų surašymo duomenys skelbiami ir naudojami tik apibendrinti, jie nepapildomi ir neperžiūrimi atsižvelgiant į gyventojų registro duomenis.