Gyvatės įkirtimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gyvatės įgėlimo žymės
Tris dienas negydyta žaizda po gyvatės įgėlimo

Gyvatės įgėlimas – sužeidimas, kurio metu į žmogaus (ar kito gyvūno) organus patenka gyvatės sušvirkšti nuodai, sukeliantys intoksikaciją. Dažniausiai gyvatės įkerta į apatines galūnes. Pavojingiausi įgėlimai galvos, kaklo srityje. Nuodai pradeda veikti vidutiniškai po 20 min.[reikalingas šaltinis]

Įkirtimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvatės nuodai – tai pakitusios seilės, kuriose yra toksiškai veikiančių enzimų. Šie enzimai lemia gyvatės nuodingumą bei nuodų poveikio pobūdį. Vieni nuodai yra hemotoksinai, kurie ardo kraują ir kenkia kraujagyslėms, kiti yra neurotoksinai, kurie turi nervus paralyžiuojantį poveikį, dar kiti yra citotoksinai, kurie veikia ląstelės lygmenyje. Lietuvoje gyvenančios angies nuodų didžiąją dalį sudaro hemotoksinai.

Nuodingos gyvatės įkandimo žymės – dvi šalia esančios žaizdelės, kurias palieka nuodingieji dantys, nenuodingos – daug mažų žaizdelių, kurias palieka eilė smulkių dantų. Dažniausiai gyvatės įkerta tik užmintos ar suerzintos. Ne visos nuodingos gyvatės kanda iš karto, nes nuodų gamybai jos išeikvoja nemažai energijos. Dėl šios priežasties neskubama be reikalo švaistyti sukauptos nuodų atsargos. Prieš įkirsdama gyvatė dažniausiai bando perspėti įvairiais ženklais, rodo grėsmingą kovinės parengties pozą – plačiai išsižioja, rodydama dantis, šnypščia, spjaudosi (Afrikos ir Azijos kobros), raitosi, išsilenkia S forma. Kąsdama gyvatė taip pat ne visada suleidžia nuodų – pasitaiko taip vadinamų „sausų“ įkandimų, jei gyvatė sušvirkštė visus nuodus neseniai sumedžiotam grobiui, tad kandant pakartotinai, nuodų jau nebus.

Gyvatės nuodai pagal poveikį yra trejopi:

  1. Hemotoksinai sukelia hemolizę (raudonųjų kraujo kūnelių plyšimą) arba sutrikdo kraujo krešėjimą.
  2. Neurotoksinai paralyžiuoja nervinių impulsų plitimą raumenyse ir kritiniais atvejais gali paralyžiuoti kvėpavimo ir rijimo raumenis.
  3. Kardiotoksinai tiesiogiai veikia širdį ir gali sukelti kraujotakos nepakankamumą bei šoką. Gyvačių nuodai gali sukelti ne tik minėtus požymius, bet ir įvairiausio pobūdžio alergines reakcijas bei įvairių organų veiklos sutrikimus.

Pirmoji pagalba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – neenciklopedinis stilius, Vikipedija patarimų savo vardu nedalija
Jei galite, sutvarkykite.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Po gyvatės įkirtimo dažniausiai pasireiškiantys simptomai būna galvos ar pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, kraujospūdžio kritimas, sąmonės ir regėjimo blankimas, šalčio krėtimas, progresuojantis raumenų silpnumas, kvėpavimo pasunkėjimas.

Įkirtus gyvatei reikia:

  • uždėti veržiantį tvarstį ar timpą ant galūnės virš įgėlimo vietos ir skubiai vykti pas medikus.
  • Būtina pažeistą galūnę, kaip ir lūžio atveju, nejudinti ir laikyti žemiau širdies lygio.

Nerekomenduojama:

  • burna iščiulpti nuodus iš žaizdos, nes per menkiausius plika akim nematomus gleivinės sužalojimus jie gali pakliūti į kraujotaką.
  • Negalima įkirstą galūnę per stipriai užveržti, nes gali kilti galūnės nekrozė, gresianti sunkia komplikacija – gangrena.
  • Negalima žaizdos prideginti – dar labiau suaktyvėja audinių uždegiminė reakcija.

Gyvatės įkirtimo gydymas nustatomas pagal tai, ar nuodai yra citotoksiški, hemotoksiški ar neurotoksiški, nes netinkamas gydymas gali turėti mažai naudos arba apskritai nepadės, bet gali būti ir pavojingas. Medicinos įstaigoje nukentėjusiam pastatomos lašelinės (fiziologinis, Ringerio tirpalas), suleidžiamas specialus priešnuodis – priešgyvatinis serumas. Kraujotakai gerinti leidžiamas heparinas, duodamas gerti aspirinas. Simptomų šalinimui panaudojami raminamieji ir nuskausminamieji vaistiniai preparatai. Taip pat vykdoma stabligės profilaktika.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka