Pereiti prie turinio

Gruzijos karo kelias

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gruzijos karo kelias
Gruzijos karo kelias
Valstybės Rusijos vėliava Rusija, Gruzijos vėliava Gruzija
Ilgis 208 km
Pradžia Vladikaukazas
Pabaiga Tbilisis
Atidarytas 1799 m.
Sritys Šiaurės Osetijos vėliava Šiaurės Osetija, Mccheta-Mtianetija
Miestai Stepanacminda, Gudauris, Ananuris, Žinvalis, Mccheta
Kelias Gruzijoje

Gruzijos karo kelias (rus. Военно-Грузинская дорога, gruz. საქართველოს სამხედრო გზა) – istorinis kelio per Didžiojo Kaukazo kalnus, jungiančio Vladikaukazą ir Tbilisį, pavadinimas. Ilgis – 208 km. Kalnus kerta per Kryžiaus perėją (2379 m).

Dabar visas Gruzijos karo kelias asfaltuotas. Rusijai priklausanti dalis yra krašto kelias A161 „Vladikaukazas–Žemutinis Larsas“. Kelias eina Šiaurės Osetijos teritorija, pro Tereko upės slėnį. Darjalo tarpekliu kerta Uolinį kalnagūbrį; ten kerta Rusijos–Gruzijos sieną. Toliau Gruzijoje kerta Pagrindinį kalnagūbrį ir Kazbeko pašlaitėmis Aragvio slėniu per Stepanacmindą, Gudaurį, Ananurį, Žinvalį ir Mcchetą pasiekia Tbilisį.

Gruzijos karo kelias eina itin vaizdingomis vietovėmis: aplink jį atsiveria vaizdingi tarpekliai, kalnų upės, viršukalnės, senovinės bažnyčios, tvirtovės.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kelias žinomas nuo Antikos laikų, minimas Plinijaus ir Strabono „Geografijoje“. 1769 m. keliu pirmą kartą pasinaudojo Rusijos kariuomenė kare prieš Turkiją. XVIII a. pab. Pavelas Potiomkinas pasiuntė 800 žmonių kelio atnaujinimui. 1783 m. jis jau galėjo šiuo keliu nuvažiuoti iki Tbilisio aštuonių žirgų traukiama karieta.

Po to, kai 1801 m. Gruzijos karalystė oficialiai buvo aneksuota ir įjungta į Rusijos imperiją caras Aleksandras I nurodė Rusijos pajėgų Kaukaze vadui generolui Aleksėjui Jermolovui pagerinti kelią, kad būtų palengvintas kariuomenės judėjimas ir komunikacijos. Darbai vyko iki 1863 m. ir kelias buvo paverstas plentu. Vėliau keletą kartų taisytas, gerintas.[1]

Gruzijos karo kelias turėjo svarbų vaidmenį Užkaukazės ekonominiam vystymuisi bei Rusijos-Čerkesijos kare.

Pastaraisiais metais Gruzijos karo kelio vaidmuo mažėjo, daugiausia dėl ilgų eilių ties Rusijos ir Gruzijos siena, nuošliaužų[2] bei Rusijai 2006 m. visiškai uždarius pasienio užkardą. Nuo 2013 m. pasienio užkarda Armėnijos prašymu vėl buvo atidaryta ir judėjimas keliu iš Rusijos į Gruziją atnaujintas. Šiuo keliu daugiausia važiuoja vilkikai iš Armėnijos į Rusiją.[3]

Nepaisant įvairių kliūčių sienos kirtimui, ypač Gruzijos piliečiams, 2013 m. Rusijos atstovas teigė, kad per pasienio patikros punktą praleisti 3 mln. žmonių.[4]

Šiuo metu (2015 m.) Gruzijos pusėje kelias dažnai yra užkimštas vilkikų, nes tranzitu per Gruziją vykstančios transporto priemonės ilgai laukia kol bus įleistos į Rusiją.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]