Grandininis laiškas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
Grandininis laiškas

Grandininis laiškas – viena iš pašto šiukšlių rūšių, artima kompiuteriniams virusams. Grandininiai laiškai – tai laiškai, kuriais siekiama jų gavėją paskatinti išsiųsti kuo daugiau to paties laiško kopijų.

Popierinių grandininių laiškų atsiradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tokie laiškai buvo žinomi dar iki atsirandant elektroniniam paštui. Pavyzdžiui, laiškas (popierinis) su adresų sąrašu, prašantis išsiųsti atvirutę pirmuoju adresu bei išsiuntinėti laišką pridedant savo adresą sąrašo apačioje.

Panašūs laiškai buvo žinomi dar prieš XX a.

Grandininių laiškų rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Apeliuojantys į sąžinę ir gailestį (mergaitė serga – reikia jai padėti).
  • Apeliuojantys į geranoriškumą (pranešk visiems kaip apsisaugoti nuo infarkto).
  • Perspėjantys apie neegzistuojančius pavojus. Kartais vartotojai klaidinami nurodant, kad koks nors jų kompiuteryje esantis sisteminis failas yra virusas arba perspėjami apie virusus, kurių esą nenustato jokie antivirusai.

Taip pat populiarėja perspėjimai, kad kokio nors socialinio tinklo (skype ir pan) kontaktinė informacija virusas bei reikalaujama juos užblokuoti (kontaktinė informacija pati iš savęs negali būti virusas).

  • Žadantys naudą jų siuntėjui (jei išsiųsi – gausi kažką). Dažnai pateikiami „įrodymai“ – pasakojimai apie asmenį, kitados išplatinusį laišką ir po to greitai praturtėjusį.
  • Gąsdinantys (jei neišsiųsi šio laiško – tau galas). Dažnai pateikiami „įrodymai“ – pasakojimai apie asmenį, kitados neišplatinusį laiško ir dėl to esą nukentėjusį.
  • Gražios mintys (pasidalink šiomis puikiomis mintimis su draugais).

Dažnai laiške kombinuojami keli psichologiniai stimulai. Pavyzdžiui, jei išsiųsi šiuos gražius žodžius – tave tikrai lydės sėkmė, jei neišsiųsi – ruoškis pavojams.

Grandininių laiškų keliami pavojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grandininiai laiškai tapo pavojingi tik paplitus elektroniniam paštui. Nepatyręs vartotojas gali lengvai išsiųsti dešimtis laiško kopijų, ir tokie laiškai kartu su virusais ir Spamu grėsmingai apkrauna el. pašto dėžutes. Didėjantys jų srautai gali trikdyti kompiuterinių tinklų darbą.

Grandininiai laiškai dauginasi geometrine progresija kaip kompiuteriniai virusai. Jų veikimas analogiškas kompiuterinio viruso veikimui, tik dauginimąsi užtikrina ne kompiuterinė programa, bet psichologiniai mechanizmai.

Pavojinga tokia šių laiškų gavėjų reakcija: „netikiu tuo, bet išsiųsiu, nes atsarga gėdos nedaro“ arba „nors tiek padarysiu“. Taip žmogus net ir perspėtas, kad tokių laiškų nereikėtų dauginti, juos toliau platina.

Laiškų siuntimo etika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

RFC 1855 aptarta laiškų siuntimo etika. Ten nurodoma, kad gavus panašaus pobūdžio laišką, jį persiuntinėti kitiems yra neetiška. Laiškai persiunčiami kitiems tik tuo atveju, jei laiško turinys yra susijęs su žmogumi, kuriam laiškas persiunčiamas arba tam tikram žmogui laiško turinys gali būti naudingas.

Gavus laišką iš draugo su prašymu persiųsti jį kitiems, reikėtų informuoti draugą apie tokių laiškų keliamus pavojus ir paprašyti nesiuntinėti panašaus pobūdžio laiškų.

Techninės galimybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kuriuose grandininiuose laiškuose rašoma, kad persiunčiami laiškai yra skaičiuojami ir jei kiekvienas persius šį laišką tam tikrą skaičių kartų, tada jis laimės pinigų arba rašoma, kad serga vaikas ir už kiekvieną persiųstą laiško kopiją vaikas gauna pinigų. Visa tai techniškai padaryti neįmanoma, nebent kartu su laišku būtų atsiųstas kompiuterinis virusas, kuris susisiektų su centriniu serveriu ir perduotų tam tikrą informaciją, tačiau tokio pobūdžio laiškai yra pavojingi ir nei jų atidarinėti, nei persiuntinėti nerekomenduojama.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]