Goodluck Jonathan

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą.
Goodluck Jonathan
Nigerijos prezidentas
Goodluck Jonathan World Economic Forum 2013.jpg
Goodluck Jonathan
Gimė 1957 m. lapkričio 20 d. (64 metai)
Otueke, Nigerija
Sutuoktinis (-ė) Patience Faka Jonathan
Vaikai 2
Religija Krikščionis
Nigerijos prezidentas
Kelintas 14
Ėjo pareigas 2010 m. gegužės 29 d. -
Ankstesnis Umaru Yar'Adua
Vėlesnis Muhammadu Buhari
Bajelsos gubernatorius
Ėjo pareigas 2005 m. gruodžio 25 d. - 2007 m. gegužės 28 d.
Partija Liaudies demokratinė partija
Commons-logo.svg Vikiteka Goodluck JonathanVikiteka

Goodluck Ebele Jonathan (g. 1957 m. lapkričio 20 d.) – Nigerijos politikas, ėjęs šiuo metu einantis Nigerijos prezidento pareigas nuo 2010-ų iki 2015-ų. Jis nuo 2005 m. gruodžio iki 2007 m. liepos 28-os buvo Bayelsa valstijos gubernatorius, ir nuo 2007 m. liepos 29-os buvo paskirtas šalies vice-prezidentu. Jonathan yra valdančiosios Liaudies demokratų partijos narys. Nigerijos senatas 2010 m. vasario 9 dieną patvirtino aukščiausio teismo paskyrimą Jonathan’ui perimti visas prezidento galias ir eiti l. e.p prezidento pareigas kol prezidentas Umaru Yar'Adua gydėsi Saudo Arabijoje. 2010 gegužės 5 dieną, šalies prezidentui mirus, Goodluck Jonathan perėmė ir prezidento vardą. Jo kadencija tęsis iki numatytų artimiausių rinkimų. Goodluck Jonathan laikomas lengviausiai ir greičiausiai pasiekęs politikos aukštumas politikas Nigerijoje.

Jaunystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1957 m. Lapkričio 20 dieną gimęs krikščionių šeimoje, didžiulius naftos telkinius turinčiame Nigerijos regione, Otueke bendruomenės kaime, Jonathan per pirmuosius gyvenimo metus mokomas tėvų ir parodęs susidomėjimą mokslais šešerių metų buvo priimtas į St. Stephen pradinę mokyklą. Vėliau buvo perkletas į St. Michael pradinę mokyklą Olosirii miestelyje, kur 1968-aisiais baigė pradinį išsilavinimą. Gavęs išskirtinį palaiminimą ir patyręs tiek stiprių gyvenimo šuolių, tiek suvaržymo, tapo fiziškai ir akademiškai stiprus. Po dvejų metų įstojo į MaterDei vidurinę mokyklą. Iki baigimo sugebėjo tapti klasės prefektu, mokyklos maisto komiteto sekretoriumi, bendrabučio prefektu ir vadovu. 1975 m. parodė gerus baigiamuosius rezultatus ir po dvejų metų įstojo į Zoologijos specialybę Port Harkort'o Universitete. Buvo vienas iš pirmosios zoologų laidos studentų. Pabaigus zoologiją ir atitarnavęs privalomają tarnybą valstybei dirbant aptarnavimo ir karinėje srityje, Jonathan apsiėmė rašyti magistrinį darbą Hidrobiologijos srityje, po kurio siekė ir gavo zoologo doktorantūros diplomą (1995 m.).

Ankstyvoji politinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Griūnant partizanų politikai 1998m. Jonathan pradėjo savo politinę karjerą įstodamas į Liaudies Demokratų partiją. Jau kitąmet buvo išrinktas iš didžiulio partijos narių sąrašo eiti Bayelso valstijos gubernatoriaus deputato pareigas. Gubernatoriui Peter Alamieyeseigha laimėjus, jie tapo valstijos galva. Jų geras ir sąžiningas darbas buvo pastebėtas ir kituose rinkimuose(2003) nesunkiai buvo perrinkti. Nors ir jaunas politikas, Goodluck jau 2002 metais gavo Geriausio gubernatoriaus deputato apdovanojimą. Taip pat jis priklauso ne vienai profesinei sąjungai ir asociacijai, tarp kuriu ir Nigerijos Žuvininkystės bendruomenei(Fisheries Society of Nigeria), Liaudies administracijai, Tarptautinei poveikio aplinkai asociacijai(International assosiation of impact assessment), Nigerijos aplinkosaugos sąjungai.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Goodluck Jonathan vedęs Patience Faka Jonathan, Okirikos kaimo vietinę gyventoja. Kadangi prezidentas Olusegun Obasanjo yra kilęs iš ten pat, jo reakcija į Goodluck žmoną buvo labai šilta. Taip užsimezgė ryšiai tarp prezidento ir Goodluck šeimų. Goodluck su Patience turi du vaikus.

Gubernatorius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Beyelso gubernatorius Alamieyeseigha, tuo metu Jonathan’o formalus viršininkas, 2005 metu gruodžio 12 dieną buvo nušalintas nuo pareigų dėl neleistino pinigų "plovimo". Pašalinus gubernatorių Jonathan iš karto buvo prisaikdintas kaip Bayelso valstijos gubernatorius. Būdamas gubernatoriumi jis išlaikė žmonių pasitikėjimą juo ir laikėsi pažado jų nenuvilti. Tuometinis prezidentas Olusegun Obasanjo reiškė didelį pasitikėjimą ir laikė jį pavyzdiniu gubernatoriumi.

Pasikėsinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2006 metų gruodį Jonathan buvo pasirinktas kaip pagrindinis konkurentas Umaru Yar'Adua dėl Nigerijos prezidento sosto, kuris turėjo paaiškėti 2007 balandį. Balandžio 20-tą, rinkimų išvakarėse stiprūs sprogimai apsupo šalies sostinę, kai šalies gyventojai bandė sutrigdyti rinkimų eigą. Šūviai pasiekė ir Creek viešbutį netoli gubernatoriaus namų. Kareiviai numalšino maištą aplink gubernatoriaus namus. Tuo pačiu metu gegužės 16-tą dieną maištautojai naudodami dinamitą bandė susprogdinti Jonathan’o rezidenciją gimtojoje Bayelso valstijoj. Pasikėsinimo metu Goodluck Jonathan’o nebuvo namie. Artimiausia policijos nuovada taip pat buvo puolama, tačiau puolimas nepavyko. Per incidentą žuvo du policijos pareigūnai.

Vice prezidentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jonathan, vice-prezidento kėdėje nebuvo labai pastebimas. Pagrindiniai pastebimi darbai per šį laikotarpį buvo daugiausiai susiję su karinių konfliktų derybomis. Kadangi pats vice prezidentas priklauso gana karingai Idžų tautinei grupei, dauguma jo tautiečiu nustojo puldinėti musulmonams priklausančius miestus ir gyvenvietes dėl suteiktų didesnių garantijų.

Laikinasis prezidentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tuometinis Nigerijos prezidentas Umaru Yar'Adua dėl sveikatos negalavimų išvyko iš šalies 2009 metų lapkričio 23 dieną. Kadangi išvykdamas neperleido savo galių jokiam kitam asmeniui, beveik du mėnesius šalis buvo be vadovo ir 2010 metų sausio 13-tą Valstybinis teismas perleido konstitucijoj nurodytas prezidento galias vice prezidentui Goodluck Jonathan. Vasario 9 dieną, prezidentui vis dar negrįžus į šalį, senatas nusprendė, kad visos prezidento galios turėtų būti perleistos vice prezidentui. Jonathan buvo prisaikdintas l. e.p. (laikinai einančiu pareigas) prezidentu, kol Umaru Yar'Adua grįš ir bus pajėgus vėl perimti prezidento pareigas. Perleidžiant pareigas nebuvo įvykdytas konstitucijos reikalavimas, kad prezidentas turi pateikti dokumentą, dėl jo pareigų perleidimo kitam asmeniui, ir tik po medicininės apžiūros jo pareigos gali būti perleidžiamos kitam asmeniui. Šis nepaklusimas konstitucijai sukėlė nemažai diskusijų ir netgi riaušių visoje šalyje.

Prezidentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Umaru Yar'Adua mirė 2010 metų gegužės 5 dieną. Gegužės 6 dieną Goodluck Jonathan buvo prisaikdintas kaip 14-tas šalies prezidentas, ir eina šias pareigas iki šiol. Einant šias pareigas Jonathan pradėjo anti-korupcinę kampaniją, taip pat pastebimai reiške norą daryti keitimus konstitucijoj dėl prezidento galių ir rinkimų įstatymų. Gegužės 18 dieną prezidentas paskyrė Kaduna gubernijos gubernatorių Namadi Sambo naujuoju šalies vice-prezidentu.