Gonbade Kavuso bokštas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gonbade Kavuso bokštas
Pasaulio paveldo sąrašas

Gonbade Kavuso bokštas
Vieta Iranas
Tipas Kultūrinis
Kriterijus i, ii, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1398
Regionas** Azija ir Ramusis vandenynas
Įrašymo istorija
Įrašas 2012  (36 sesija)
Gonbade Kavuso bokštas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Gonbade Kavuso bokštas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Gonbade Kavuso bokštas (pers. برج گنبد قابوس = Gonbad-e Qābus) − bokštas, stovintis Irano Golestano provincijoje, Gonbade Kavuso miesto centriniame parke. Tai persų architektūros paminklas, nuo 2012 m. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jis žymi zijaridų valdovo Kavuso (978–1012) kapavietę ir buvo pastatytas jam dar gyvenant 1006-1007 m.[1] Tai cilindro formos, daugiasienis kapo bokštas, siekiantis 61 m aukštį, jis gali būti matomas iš maždaug 30 km atstumo. Miestas pavadintas šio paminklo vardu.

Bokštas stūkso ant dirbtinės kalvelės

Ant paminklo sienų yra padaryti įrašai rimuota proza, liudijantys, kad bokštą pastatė Kavuso įsakymu. Jis buvo zijaridų dinastijos, įsikūrusios istoriniame šiaurės Irano Tabaristano regione, emyras. XI amžius šiame regione dar žymėjo perėjimo iš zoroastrizmo į islamą laikmetį. Paminklo pastatymo data pateikta pagal du laiko skaičiavimo kalendorius: iraniečių saulės ir islamo mėnulio kalendorius.

Virš įėjimo į statinį įrengtas vienas ankstyviausių Irane korinių skliautų mukarno stiliumi („varvantys, stalaktitų skliautai“). Kavuso bokštas savo konstrukcija primena kitus cilindrinius antkapinius bokštus Irano Kaspijos jūros pakrantėje. Tačiau šis skiriasi nuo kitų pavyzdžių savo įspūdingu aukščiu, kuris tris kartus didesnis už jo išorinį skersmenį. Pastatytas iš degtų plytų, yra 71 m aukščio, įskaitant kalvelės, ant kurios stūkso, aukštį.[2] Bokštas yra didžiulė dešimties sienų struktūra su kūginiu stogu, kuris sudaro aukso pjūvio santykį 1,618. Bokštas siaurėja į viršų, jo skersmuo yra 17 m (apačioje) ir 15,5 m (po stogu).[3] Vidinis bokšto skersmuo yra apie 10 m. Turi vieną įėjimą iš rytų, dešimt 3 m storio sienų ir yra pastatytas taip, kad prie įėjimo į bokštą žmogus girdi savo aidą.

Nors bokšto užrašas aiškiai nenurodo, kad jis buvo pastatytas kaip valdovo laidojimo vieta, tačiau remiantis legenda, sultono kūnas buvo paguldytas į stiklinį sarkofagą, buvo pakabintas bokšto centre 45 m aukštyje. Rytinėje stogo pusėje yra nedidelis langas, pro kurį ryto saulės spinduliai galėjo kristi tiesiai ant sarkofago. Visa tai atkreipia dėmesį į zoroastrinius įsitikinimus, pagal kuriuos mirusiojo laidojimo metu buvo svarbu, kad kūnas neturėtų sąlyčio su žeme, o ketvirtą dieną po mirties kūnas turėtų būti nušviestas Saulės, kurios spinduliais siela pakiltų į dangų.[4].

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Blair, Sheila S. (2002). "GONBAD-E QĀBUS iii. MONUMENT". Encyclopaedia Iranica, Vol. XI, Fasc. 2. pp. 126–129. http://www.iranicaonline.org/articles/gonbad-e-qabus#monument. 
  2. „Gonbad-e Qabus Tower, Gonbad-e Qabus - SkyscraperPage.com“. skyscraperpage.com. Nuoroda tikrinta 2020-01-03. 
  3. UNESCO World Heritage Centre. „Gonbad-e Qābus“. whc.unesco.org. Nuoroda tikrinta 2018-11-02. 
  4. James R. Russell: Burial iii. In Zoroastrianism. у: Encyclopædia Iranica