Gliese 436 b

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Meninis Gliese 436 b atvaizdas

Gliese 436 b (GI 436 b) – egzoplaneta, savo skersmenimi ir mase artima Neptūnui, orbita skriejanti aplink raudonąją nykštukę Gliese 436, kuri yra Liūto žvaigždyne, nuo Žemės nutolusi 33 šm. Tai viena planeta iš kandidačių, už Saulės sistemos ribų, kurioje gali būti vandens.

Atradimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gliese 436 b buvo atrasta 2004 metais, egzoplanetų medžiotojų Dr. Paul Butler ir Geoffrey Marcy komandos dėka, JAV, Kalifornijos valstijoje, Vašingtono universitete. Kartu su 55 cancri e buvo pirmosios naujos klasės planetos, savo dydžiais ir masėmis artimos Neptūnui. 2007 metais, buvo stebėtas planetos tranzitas prie žvaigždės.

Fizinės charakteristikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gliese 436 b yra nutolusi nuo raudonosios nykštukės Gliese 436 tik 4,37 mln. km (0,0291 a.v.), dėl to planetos paviršius įkaista net iki 439 °C. Aplink savo motininę žvaigždę apskrieja maždaug per 2,6 Žemės paras. Ji yra 4,327 karto didesnė ir 22,2 karto masyvesnė už Žemę.

Pagal teorinius modelius egzoplanetos paviršius padengtas suspausto „karštojo ledo“ sluoksniu, o atmosfera susideda iš vandenilio ir helio dujų. Gliese 436 b paviršiuje dėl aukštesnio slėgio „karštasis ledas“ yra suslėgtas, netgi tokioje aukštoje temperatūroje jis gali išlikti kietos būsenos. Taigi, šioje egzoplanetoje nelabai tiktų sąlygos gyvybei egzistuoti. Vikiteka