Pereiti prie turinio

Ghost of Tsushima

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ghost of Tsushima
Kūrėjas Sucker Punch Productions
Leidėjas Sony Interactive Entertainment
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius Ilan Eshkeri, Shigeru Umebayashi
Išleidimo data PlayStation 4
2020 m. liepos 17 d.
PlayStation 5
2021 m. rugpjūčio 20 d.
Microsoft Windows
2024 m. gegužės 16 d.
Žanras (-ai) Veiksmo-nuotykių
Režimas Vieno žaidėjo, kelių žaidėjų
Reitingai {{{reitingai}}}
Platforma PlayStation 4
PlayStation 5
Microsoft Windows
Versija {{{versija}}}
Variklis {{{variklis}}}
Platinimas {{{media}}}
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas {{{pirmtakas}}}
Kitos dalys {{{kitos dalys}}}
suckerpunch.com

Ghost of Tsushimaatviro pasaulio veiksmo ir nuotykių žanro kompiuterinis žaidimas, sukurtas „Sucker Punch Productions“ ir 2020 m. liepos 17 d. išleistas „Sony Interactive Entertainment“. Prieinamas PlayStation 4, PlayStation 5 ir Microsoft Windows.

2021 m. rugpjūčio 20 d. išleistas „Ghost of Tsushima: Director's Cut“, skirtas „PlayStation 4“ ir „PlayStation 5“, o 2024 m. ši versija tapo prieinama ir „Microsoft Windows“ vartotojams. Jame įtrauktas „Iki Island“ papildymas, taip pat patobulinta garso sistema, sutrumpintas užkrovimo laikas ir t. t.

Žaidime pasakojama narsaus samurajaus Džin Sakai istorija, ginančio Japonijai priklausančią Cušimos salą nuo mongolų invazijos. Kovodamas Džin susiduria su vertybine dilema – kautis kaip garbingam samurajui ar pasitelkti klastingus metodus, kad išsaugotų kuo daugiau gyvybių. Dėl savo pasirinkto kelio, ilgainiui Džin praminamas "vaiduokliu". Klostantis įvykiams žaidėjas dažniausiai vis tiek gali rinktis kokiu būdu kovoti su priešininkais.

„Ghost of Tsushima“ sulaukė teigiamų įvertinimų iš kritikų ir 2024 m. rugsėjo duomenimis iš viso parduota daugiau kaip 13 milijonų žaidimo kopijų visame pasaulyje. Ne kartą nominuotas kaip metų žaidimas, o taip pat laimėjo apdovanojimų už vizualinius sprendimus, garsą ir kt.

Visas žaidimo veiksmas vyksta Cušimos saloje, pagrindinis veikėjas Džin Sakai (Jin Sakai) valdomas iš trečiojo asmens perspektyvos. Nuolatinis Džin kompanionas yra jo žirgas. Tai atviro pasaulio žaidimas, kuriame leidžiama laisvai keliauti, rinkti resursus bei vykdyti skirtingas misijas, iš kurių vienos yra pagrindinės, o kitos papildomos, praplečiančios žaidimo naratyvą. Žemėlapis palengva atsirakina keliaujant ir vykdant pagrindines misijas. Viskas prasideda Izuharos regione, vėliau išlaisvinus Kanedos pilį atsiveria kelias į Tojotamos (Toyotama) regioną, o po jos sniegu padengtas šiaurinis Kamijagata (Kamiagata). Vietoje radaro kryptį visados rodo vėjas, jam pučiant ore sklando medžių lapai ir girdisi jų ošimas. Tam tikrose lankytinose vietose galima gauti talismanų, suteikiančių pranašumų kovose, taip pat padidinti maksimalų gyvybės taškų skaičių pabūvojant karštose versmėse ir pan. Cušimoje dažnai sutinkami vietiniai gyventojai, kuriuos galima išvaduoti nuo mongolų.

Dalyvavimas kovose atlieka bene didžiausią vaidmenį žaidimo eigoje. Kai kurioms puolimo technikoms, taip pat gyvybės taškų atkūrimui naudojami specialūs "ryžtingumo" taškai, kurie kaupiasi ties kiekvienu sėkmingu nužudymu. Žaidėjas dažnu atveju gali nuspręsti, kokiu būdu Džin turėtų sutikti savo priešininkus. Tiesioginė konfrontacija reiškia kautis taip, kaip pridera samurajui. Prieš prasidedant kovai galima vienam iš priešininkų mesti iššūkį ir laiku sureagavus suduoti mirtiną smūgį. Žaidime esama skirtingo tipo priešininkų – kardininkai, ietininkai, prisidengiantys skydu ir fiziškai stipresni, naudojantys brutalią jėgą. Pradžioje Džin geba pasitelkti tik vieną kovos stovėseną, tačiau kaudamasis atrakina ir likusias kitas, kurios labai naudingos susiduriant su skirtingais priešininkais. Plėtojantis siužetui Džin pasiekia vadinamąją "vaiduoklio stovėseną", ją galima panaudoti tik tam tikrą laiką išsilaikius be sužeidimų ar nužudžius mongolų vadą. Žaidėjas tada tampa nesustabdomu, o priešai nebesisaugo ir yra lengvai eliminuojami. Nors pagrindinis Džin ginklas yra katana, istorijai kiek įsibėgėjus, jam suteikiamas lankas, kuris gali šaudyti skirtingo tipo strėlėmis: įprastomis, sprogstamomis, liepsnojančiomis. Kitas puolimo būdas yra slaptas prisėlinimas priešui iš už nugaros. Samurajui tai nėra garbinga, tačiau Džin nebeturi iš ko rinktis, kai ant plauko kabo nekaltų žmonių gyvybės. Ginklų arsenalą netaip jau ilgai trukus papildo svaidomi peiliukai (kunai) bei pučiamasis ginklas, leidžiantis iššauti užnuodytas strėlytes. Dėmesio nukreipimui gali būti naudojami varpeliai arba petardos. Kaimeliuose gyvena ginklų meistrai, kuriems atnešus reikalingus resursus patobulins kataną, tantą ar lanką.

Nors siekta sukurti autentišką istorinę aplinką, dalis tikslumo paaukota dėl tam tikrų estetinių sprendimų. Pavyzdžiui, kiekvienas salos regionas išoriškai pasižymi unikaliais bruožais bei atmosfera ir nebūtinai atspindi tikrosios Cušimos aplinką. Tą akcentuoja ryškios gamtoje vyraujančios spalvos, medžių rūšys ir jų tankumas, gėlynai, reljefas. Žaidimo peizažas išsiskiria fotografiniu bei kinematografiniu patrauklumu.

Džin atplaukia į paslaptimi apgaubtą Iki salą, po to kai Cušimoje jį užklumpa dar neregėtos mongolų genties pasiuntiniai, vietinius gyventojus prigirdę mirtino ir haliucinacijas sukeliančio "vaisto". Kadaise šią salą nuo vietinių plėšikų bandė išvalyti Džin tėvas Kazumasa, tačiau samurajų pajėgos turėjo atsitraukti, kuomet Kazumasa buvo užpultas ir nužudytas. Savo tėvo mirtį vaikystėje regėjęs Džin nuo tos dienos ėmė kaltinti save, kad nesugebėjo padėti. Bandydamas sustabdyti mongolų genties viešpatavimą, Džin sutinka naujų žmonių ir sužino daugiau detalių apie savo tėvą.

Žaidimas sulaukė teigiamų atsiliepimų iš apžvalgininkų. Pagal „Metacritic“ duomenis, pirminė „PlayStation 4“ skirta versija surinko 83 balus iš 100.[1] Didžiausias įvertinimas skirtas žaidimo siužetui, aplinkai, atmosferai, kovų sistemai, personažams bei įgarsinimui.[2][3][4][5] Pradžioje buvo peikiamas netikslus japoniško dubliažo suderinamumas su lūpų judėjimu,[6] tačiau ši problema ištaisyta 2021 m. pasirodžiusiame „Ghost of Tsushima: Director's Cut“.[7] Kai kurių nuomone, žaidimui pristigo natūralesnio personažų pavaizdavimo svarbiose scenose bei unikalesnės istorijos.[6][8]

Pirmosiomis keliomis savaitėmis „Ghost of Tsushima“ pasižymėjo nepriekaištingais pardavimų rezultatais.[9][10] Vien Japonijoje per pirmąją savaitę parduota 200 tūkst. suvirš kopijų.[11] JAV jis tapo sėkmingiausiu kūrėjų „Sucker Punch“ produktu, atsižvelgiant į parduotas fizines versijas.[12] 2020 m. lapkritį jau buvo suskaičiuota virš 5 mln. parduotų kopijų visame pasaulyje.[13] 2021 m. perleidus „Director's Cut“ versiją, žaidimas ir toliau demonstravo lydinčią komercinę sėkmę.[14] 2024 m. rudenį pranešta apie 13 mln. parduotų kopijų, „Ghost of Tsushima“ laikomas itin pelningu gaminiu.[15]

2020 m. surengtuose „The Game Awards 2020“ apdovanojimuose žaidimas įvertintas už geriausią kūrybinę kryptį.[16] Per 24-uosius kasmetinius D.I.C.E. apdovanojimus pripažintas geriausiu nuotykių žaidimų segmente, o taip pat laimėjo apdovanojimus už kūrybinę kryptį, muziką ir garso sprendimus.[17]