Gerhardas Malbergas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gerhardas Malbergas
Gerhardo Malbergo herbas
Gerhardo Malbergo herbas
Gimė 1200 m.
Mirė 1246 m. lapkričio 26 d. (~46 metai)
Tėvas Teodorikas fon Aere
Motina Agnes fon Malberg
Vaikai Teodorikas, Otas
Religija katalikybė
Vikiteka Gerhardas Malbergas

Gerhardas Malbergas (vok. Gerhard von Malberg, g. iki 1200 m. Malbergas, Reino kraštas-Pfalcas – m. 1246 m. lapkričio 26 d.) – Tamplierių ordino ir Vokiečių ordino karinis ir valstybės veikėjas, Vokiečių ordino magistras.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tėvas markgrafas Teodorikas fon Aere, kuris vedęs Agnes fon Malberg paveldėjo ne tik Malbergo pilį, bet paėmė ir jos pavardę. Gerhardas neplanavo prisijungti prie dvasininkijos. Jis buvo vedęs ir turėjo du sūnus, Tedoriką ir Otą. Tačiau po žmonos mirties jis išvyko į Šventąją žemę, kur jo giminaičiai buvo Tamplierių ordino riteriai. 1217 m. Ake jis įstojo į Vokiečių ordiną ir tapo Torono komtūru. Nuo 1240 m. ordino didysis maršalas.

Tačiau ordino didysis magistras Hermanas Salza nebuvo patenkintas jo ryšiais su tamplieriais, įtaka Jeruzalės karalystėje bei jo planais plėsti veiklą Šventojoje žemėje. Salza ir Šventosios Romos imperijos imperatorius Frydrichas II jau planavo Ordiną perkelti į Prūsiją. Salzai mirus didžiuoju magistru tapęs veiklos Artimuosiuose Rytuose šalininkas Konradas Tiuringietis ordinui vadovavo neilgai. Rinkiminė kapitula, kuriai vadovavo Ditrichas fon Griuningenas, didžiuoju magistru išrinko Gerhardą Malbergą.

Malbergą palaikė popiežius Inocentas IV, kuris 1243 m. Prūsiją pripažino popiežiaus lenu. Tai sukėlė imperatoriaus nepasitenkinimą. Nebuvo patenkinta ir Ordino, kovojusio ir Rytuose, ir Šiaurėje, riteriai. Bendromis jėgomis jie privertė Gerhardą fon Malbergą atsistatydinti. Jis grįžo pas tamplierius ir po metų mirė. Jo sūnūs su Ordinu net iki 1260 m. teisėsi dėl tėvo palikimo.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Hans Prutz: Die Ritterorden. Bechermünz Verlag, Berlin 1908
  • Wolfgang Sonthofen: Der Deutsche Orden. Weltbild Verlag, Augsburg 1995
  • Dieter Zimmerling: Der Deutsche Ritterorden. ECON Verlag, München 1998
Prieš tai:
Konradas Tiuringietis
Vokiečių ordino magistras

12401244
Po to:
Heinrichas Hohenlojė