Georgis Lozanovas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Georgis Lozanovas

Georgis Lozanovas (Георги Лозанов, lot. transkr. Georgi Lozanov, *1926 liepos 22 Sofijoje) – bulgarų edukologas, psichologas, sugestologas, sugestopedijos metodo pagrindėjas.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Georgis Lozanovas gimė inteligentų šeimoje. Jo tėvas dirbo docentu unversitete; vėliau – mokyklų inspektoriumi, istorijos mokytoju. Lozanovo mama – teisininkė. Mama mirė Georgiui sulaukus vos 2 metų. Georgis buvo jautrus vaikas, nuolat priimdamas sprendimus, iš tėvo pasakojimų bandydavo įsivaizduoti mamą bei mintyse prašydavo jos pagalbos.

Kai Georgiui buvo 18 metų, Bulgarijoje valdžią perėmė komunistai. Georgis Lozanovas buvo suimtas, laikytas kalėjimo rūsyje. Jaunuolis nuolat buvo kankinamas reikalaujant išduoti tariamo sąmokslo prieš komunistinį režimą bendrininkus, draugus. Išleistas iš kalėjimo Lozanovas buvo persekiojamas, todėl turėjo keletą kartų pakeisti gyvenamąją vietą.

Studijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Georgis Lozanovas 6 metus studijavo mediciną bei teisę Sofijos universitete. Studijas baigė su pagyrimu. Specializacija – psichiatrija bei neurologija, nors tuo metu pagrindinė jo domėjimosi sritis buvo psichoterapija.

Bebaigiant studijas, saugumas vėl surado Lozanovą: jaunuolis buvo išbrauktas iš studentų sąrašų. Vieno profesoriaus, mamos šeimos draugo bei parlamento nario dėka Georgis buvo priimtas atgal į universitetą, susirado darbą.

Rezidentūros studijų metu Lozanovas dirbo gydytoju; 5 metus – didžiausiose Bulgarijos psichiatrinėse ligoninėse, Byala ir Kurilo miestuose, paskutinius 2 metus – Kurilo ligoninės direktoriumi.

1971 m. Georgis Lozanovas Bulgarijos mokslų akademijoje apgynė medicinos mokslų daktaro disertaciją, vykdė sugestopedijos eksperimentus, įgijo neurofiziologijos specializaciją. Žinias gilino smegenų veiklos tyrimų srityje. Doktorantūros studijų metu jaunasis mokslininkas paraleliai baigė pedagogiką bei psichologiją.

Profesinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigęs studijas, Georgis Lozanovas pradėjo dėstyti aukštojoje mokykloje, vertėsi gydytojo praktika. 9 metus dirbo gydytoju Sofijos Psichoneurologiniame dispanseryje, užsiėmė psichoterapija su ambulatoriniais pacientais, 2 metus gilino žinias Psichoterapijos institute (dar doktorantūros studijų metu). Lozanovas dėl konfrontacijos su saugumo tarnybomis ir dėl policijos persekiojimo turėjo keletą kartų pakeisti darbovietę, nors ir jo darbdaviai pageidavo, kad jis liktų būtent jų vadovaujamose įstaigose.

1963 buvo atleistas iš Sofijos Psichoneurologinio dispanserio; dirbo automechaniku, kadangi turėjo išlaikyti šeimą (tuo metu buvo vedęs ir turėjo sūnų).

Mokslinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lozanovo mokslinių interesų sritis – smegenų veiklos rezervai, mokymasis, jo terapeutiniai, pedagoginiai bei sugestyviniai metodai, nežinomos ar neištirtos smegenų funkcijos. Atradęs nepaprastai veiksmingus mokymosi metodus, Lozanovas pasišventė ištyrinėti atskirus neurofiziologinius mokymosi veiksnius.

Jis įsteigė Sugestologijos institutą Sofijoje. Jame dirbo apie 100 etatinių darbuotojų. Insitute buvo naudojamasi tuo metu moderniausia elektrofiziologijos laboratorija.

Lozanovas taip pat įsteigė ir vėliau 10 metų vadovavo Sugestologijos bei asmens vystymosi tyrimų centrui (katedrai) Sofijos universitete.

1978 metais Lozanovas savo tyrimų išvadas pateikė UNESCO organizacijai. 1979 Lozanovas buvo sulaikytas pasienyje, prieš jam vykstant dalykiniais reikalais į JAV, atimtas pasas. Iki pat 1989 jam buvo taikomas namų areštas; taigi kelionės buvo uždraustos.

Lozanovas buvo priverstas nutraukti paskaitas universitete, kaip anksčiau negalėjo dalyvauti televizijoje, susirašinėti, ką nors publikuoti, susisiekti telefonu arba bendrauti su užsieniečiais, gauti visą norimą informaciją apie įvykius pasaulyje. Arešto režimo metu Lozanovui leista važinėti tik iki instituto. Mokslininko teorijos apie smegenų veiklos rezervus bei samprotavimai apie laisvę prieštaravo tuo metu vyraujančiai komunistinei ideologijai ir valstybiniam režimui, įsiskverbusiam į visas gyvenimo sritis.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1989 pasikeitus politinei situacijai Lozanovas pradėjo mokyti gydytojus bei pedagogus. Mokslinės veiklos metu Lozanovas buvo pakviestas 6 metus dirbti Mokymosi studijų tyrimų institute (Forschungsinstitut für Lernenstudien). Lozanovas vadovavo Vienos pedagogikos akademijos Vaikų sugestopedijos departamentui prie Austrijos švietimo ministerijos.

Lozanovas įsteigė ir šiuo metu vis dar metodologiškai vadovauja daugeliui mokymosi institutų bei mokyklų visuose pasaulio kontinentuose. Jis persikėlė gyventi ir dirbti į Austriją.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]