Georgas Dovydas Kuvertas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Georgas Dovydas Kuvertas
Gimė 1787 m. vasario 1 d.
Mirė 1856 m. (~69 metai)
Nida
Palaidotas (-a) Nidos kopų apželdintojų senosiosiose kapinėse
Tėvas Gotlybas Dovydas Kuvertas
Žinomas (-a) už Kuršių nerijos kopų apželdintojas

Georgas Dovydas Kuvertas, (Georg David Kuwert, 1787 m. vasario 1 d. – 1856) – Kuršių nerijos kopų Nidos apylinkėse apželdinimo pradininkas.

XIX a. pradžioje, kai smėlis ėmė grasinti Nidai, Nidos pašto stoties prižiūrėtojas Gotlybas Dovydas Kuvertas (1748-1827) gelbėdamas savo įstaigą pradėjo tvirtinti ir apsodinti slenkančias kopas. Senajam Kuvertui padėjo jo sūnus Georgas Dovydas. Jie pradėjo želdinti keliaujančiąją Nidos kopą ir palvę prie senojo pašto kelio, taip išgelbėdami Nidą ir pašto kelią nuo užpustymo smėliu. Pirmoji kopa, G.D. Kuverto apželdinta Kuršių nerijoje, buvo Urbo kalnas. Kuvertų pradėti želdinimo darbai paruošė dirvą vėlesniems sodiniams. Tėvui mirus sūnus perėmė palikimą ir tęsė su pašto stotimi susijusį darbą.

Savo tėvą Georgas Dovydas palaidojo miško jaunuolyne įrengtose kapinėse. Prieš mirtį ir jis pats pageidavo būti palaidotas šalia jo.

Georgo Dovydo Kuverto tėvo kapas Nidoje

G. D. Kuverto kapas 1998 m. buvo įtrauktas į LR Kultūros vertybių registrą (kodas 24613).[1] Jo kapas yra šalia jo tėvo, Nidos pašto stoties prižiūrėtojo Gotlybo Dovydo Kuverto ir jo motinos bendro kapo. Kapą ženklina 1864 m. pastatytas paminklas, kurį užsakė Nidos gyventojai, siekdami įamžinti G. D. Kuverto, sėkmingai pradėjusio apželdinti Neringos kopas, ir jo tėvo atminimą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Gotlybo Dovydo Kuverto ir Georgo Dovydo Kuverto kapai“. Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2014-12-01. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]