Geologinė Mėnulio laiko skalė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – Pradėta versti iš anglų viki, bet nebaigta. Reikia patikslinti naudojamas sąvokas. Vietoj stratigrafinės schemos matomas kodas.
Jei galite, sutvarkykite.

Geologinė Mėnulio laiko skalė – Mėnulio vystymosi istorijos padalinimas į penkis geologinius periodus: kopernikio, eratostenio, imbrio, Nektario bei pre–nektario. Šių periodų ribas apibrėžia susidūrimai su dideliais dangaus kūnais, pakeitę Mėnulio paviršių, pokyčiais kraterių morfologijoje bei kraterių dydžių bei susidarymo dažnių pasiskirstymu. Absoliutiniai amžiai buvo nustatyti radiometrinio datavimo metodais tiriant Mėnulyje paimtus paviršiaus mėginius. Absoliučiai datuoti Mėnulio paviršiaus mėginius sudėtinga, nes sunku regolito pavyzdžius susieti su geologiniais įvykiais bei įsitikinti, kad jie nebuvo paveikti vėlesnių susidūrimų.

Mėnulio stratigrafija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

EasyTimeline 1.12


Timeline generation failed: 3 errors found
Line 13: TimeAxis = orientation: horizontal

- TimeAxis definition incomplete. No value specified for attribute 'orientation'.


Line 14: ScaleMajor = unit: year increment:500 start:-4500

- TimeAxis definition incomplete. No value specified for attribute 'horizontal'.


Line 16: PlotData=

- PlotData invalid. No (valid) command 'TimeAxis' specified in previous lines.


mln metų prieš m. e.

Pagrindiniai Mėnulio paviršių veikę procesai yra susidūrimai ir vulkanizmas. Naudojantis standartiniais stratigrafijos principais, įmanoma nustatyti įvykių seką. Labiausiai tam naudingi susidūrimų palikti krateriai, kadangi jie susiformuoja staigiai, o, tarkim, Mėnulio jūrų dugną suformavę vulkaniniai procesai truko apie 3 mlrd. metų.

Mėnulis yra vienintelis Saulės sistemos kūnas, išskyrus Žemę, kurio paviršiaus mėginius mes turime. Sugretindami mėginių amžius, gautus Apollo misijų metu, su geologiniais dariniais, galime nustatyti apytiksles Mėnulio periodų ribas. Mėnulio geologinę laiko skalę sudaro penki geologiniai periodai: Kopernikis, Eratostenis, Imbris, Nektaris bei Pre-nektaris.

Mėnulio geologinės skalės periodai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuviški periodų pavadinimai nėra visuotinai priimti. Lietuviški mėnulio geologinių periodų pavadinimai sudaryti panaudojus Žemės geologinių periodų pavadinimų sudarymo principus.

Pre – nektaris[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis laikotarpis prasidėjo susiformavus kietai Mėnulio plutai, o baigėsi susidarius Nektaro jūrai. Nektaro jūra – tai artimojoje Mėnulio pusėje esantis daugelio žiedų smūginis baseinas. Iš šio laikotarpio rasta apie 30 smūginių baseinų, pats seniausias iš jų yra Aitkeno baseinas.

Nektario periodas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nektario periodas apima visus įvykius tarp Nektaro jūros ir Lietų jūros baseinų susidarymo. Iš šio periodo atpažįstama apie 12 baseinų, tarp jų – Ramybės jūra ir Krizių jūra. Kol kas nėra visiškai tiksliai žinomas Nektaro baseino amžius – jis svyruoja tarp 3,85 mlrd. metų ir 4,1 mlrd. metų.

Imbrio periodas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Imbrio periodas dalinamas į ankstyvąją ir vėlyvąją epochas. Ankstyvoji imbrio epocha apibrėžiama kaip laikotarpis tarp Lietų jūros ir Rytų jūros susiformavimo. Manoma, kad Lietų Jūra susidarė maždaug prieš 3,85 mlrd. metų. Iš šio laikotarpio nustatytas tik vienas daugelio žiedų baseinas – Šrėdingerio baseinas. Po jo nesusiformavo jokių didelių daugelio žiedų baseinų, tai liudija apie smarkių susidūrimų su dideliais kūnais sumažėjimą.

Vėlyvoji imbrio epocha apibrėžiama kaip laikotarpis tarp Rytų baseino susidarymo ir laiko, kada tam tikro dydžio (DL) krateriai buvo sunaikinti erozijos procesų. Manoma, kad Rytų baseinas galėtų būti iki 3,84 mlrd. metų senumo. Šioje epochoje išsiliejo apie du trečdaliai Mėnulio jūrų dugną sudarančios bazaltinės lavos. Šį lava užpildė senesnių smūginių baseinų dugnus.