Gentle Giant

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.
Gentle Giant
Biografija
Kilmė Jungtinė Karalystė
Žanrai progresyvusis rokas, simfoninis rokas, eksperimentinis rokas, sunkusis rokas
Aktyvumo metai 1970–1980
Svetainė http://www.blazemonger.com/GG/
Nariai
Kerry Minnear
Derek Shulman
Ray Shulman
Gary Green
John Weathers
Buvę nariai
Phil Shulman
Martin Smith
Malcolm Mortimore

Gentle Giant (angl. gentle – švelnus, giant - milžinas) buvo viena didžiausių eksperimentinių britų progresyvaus roko grupių XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Grupė garsėjo savo kolektyviniu įvairių instrumentų grojimo meistriškumu, savotišku painumu ir savo muzikos įmantrumu. Tekstai buvo įkvėpti filosofijos, asmeninių išgyvenimų ir Fransua Rablės darbais. Viename jų albumo viršelyje buvo parašytas grupės tikslas „išplėsti populiarios muzikos ribas rizikuojant tapti labai nepopuliariais“, nors šis nusistatymas su laiku keitėsi. Grupė taip pat įžymi jos narių įgūdžiais groti įvairiausiais instrumentais (visi, išskyrus du pirmuosius būgnininkus, gerai grojo įvairiais kitais instrumentais).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grupės įkūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Grupė susikūrė 1970 metais, kai įvairiais instrumentais grojantys broliai Derekas Šulmanas (vokalas, saksofonas, išilginė fleita ir t. t.), Rėjus Šulmanas (bosas, smuikas, vokalas ir t. t.) ir Filas Šulmanas (vokalas, saksofonas, trimitas, klarnetas ir t. t.) prisijungė prie kitų trijų muzikantų – Gario Gryno (gitara, mandolina ir t. t.), Kerio Minerio (klavišiniai, vibrafonas, violančelė ir t. t.) ir Martino Smito (būgnai). 1969 metais broliai Šulmanai ir Smitas buvo soul/pop grupės Simon Dupree and the Big Sound ("Simonas Dupri ir didelis garsas") nariai, kurie pelnė didžiulį pasisekimą su daina „Kites“ („Aitvarai“). Tradiciškai mokytas Keris Mineris buvo neseniai baigęs Karališkąjį muzikos koledžą (su kompozicijos laipsniu) ir grojo su grupe Rust. Garis Grynas iš esmės buvo bliuzo muzikantas ir niekada nedirbo su grupe, viršijusia vidutinio meistriškumo lygį, tačiau greitai prisitaikė prie daug pastangų reikalaujančios naujosios grupės. Iš pat pradžių Gentle Giant buvo labai lanksti grupė dėl nepaprastai plačių jos narių įgūdžių. Viename Gentle Giant albumo viršelio aprašyme buvo išvardyti 46 instrumentai, kuriais grojo visi grupės nariai, tarp jų ir penki dainavę.

Ankstyvosios grupės sudėtys ir pirmieji keturi albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pats pirmasis albumas buvo pavadintas pačios grupės pavadinimu „Gentle Giant“, kuris yra išleistas 1970 metais. Grupės narių derinimo įvairių roko, bliuzo, klasikinio ir septinto dešimtmečio „soul“ stilių procesas reikalavo nepaprastai daug pastangų, kartais net truputį nuvildavo įrašų kokybė. Toliau sekė Gentle Giant albumas „Acquiring the Taste“ („Išugdant skonį“). Šis antras albumas pademonstravo, jog grupė greitai vystosi. Daug daugiau eksperimentinis ir nedarnus albumas negu pirmtakas, pirmiausia buvo suformuotas Kerio Minerio. Tą rodė įvairus ir įspūdingas grupės narių instrumentų panaudojimas. Grupės iššūkis buvo aiškiai matomas albumo antrosios viršelio pusės aprašyme, kuris buvo ypatingai išdidus ketinimų pareiškimas netgi progresyvaus roko normoms.

„„Acquiring the Taste“ („Išugdant skonį“) yra antra juntamo malonumo fazė. Jei jūs apsivalgėte nuo mūsų pirmojo albumo, tada gardžiuokitės šiais, geresniais skoniais (tikimės), mūsų kitu pasiūlymu. Mūsų tikslas išplėsti populiarios muzikos ribas rizikuojant tapti labai nepopuliariais. Mes įrašinėjome kiekvieną kūrinį su viena mintimi – tai turėtų būti unikalu, nuotykinga ir žavu. Iš mūsų paimtas kiekvienas skutelis muzikinių ir techninių žinių, kad tai pasiektume. Nuo pat pradžių mes palikome visas išankstines mintis apie baisųjį komercializmą. Vietoj to mes tikimės jums duoti kažką žymiai sotesnio ir labiau patenkinančio. Viskas ką jums reikia padaryti yra patogiai įsitaisyti ir ugdyti skonį.“

Po nesutarimų su Filu Šulmanu, Martinas Smitas paliko grupę. Jis buvo pakeistas būgnininku Malkolmu Mortimoru, su kuriuo grupė įrašė ko gero labiausiai prieinamą jų albumą „Three Friends“ („Trys draugai“) 1972 m. Šis buvo pirmasis grupės bendros idėjos albumas, paremtas trijų berniukų tema, kurie buvo „neišvengiamai išskirti galimybių, įgūdžių ir likimo“, kai tapo vyrais. Albumo eiga slenka nuo vaikystės mokyklos draugų, iki atitinkamai tapimo kelių žemkasiu, menininku ir fizinio darbo nedirbančiu darbuotoju. Eigoje jie praranda gebėjimą gerai sutarti vienas su kitu, arba nesuprasti vienas kito gyvensenos. Raida ir likimas kiekvieno berniuko su skirtingomis savybėmis buvo muzikaliai pavaizduotas skirtingais, bet tarpusavyje apjungtais muzikos stiliais - nuo sunkaus ritmiško bliuzo apsupto roko, iki klasikinių simfoninių stilių.

1972 - ųjų kovą Malkolmas Mortimoras susižalojo save motociklo avarijoje. Kad įvyktų jų įsipareigotas turas balandį, Gentle Giant nusisamdė buvusį grupės The Grease Band ("Taukų grupė") narį Džoną Vetersą, vyrą, kuris tapo paskutiniuoju trečiu grupės būgnininku. Vetersas buvo grubiau mušantis būgnininkas, kuris dar ir dainavo bei grojo gitara, tuo daugiau išplėsdamas Gentle Giant įvairių instrumentų naudojimo galimybes. Dėl Mortimoro užsitęsusio sveikimo, grupė jį oficialiai pakeitė Vetersu.

Vėlyvaisiais 1972 metais nauja grupės sudėtis pristatė albumą "Octopus" ("Aštunkojis"), pripažintą kaip ženklinantį grupės viršukalnės laikotarpio pradžią. Tai buvo sunkesnis ir "rokiškesnis" kūrinys už visus iki tol jų išleistus albumus. Albumas išlaikė Gentle Giant būdingą platų ir sunkų, bet apjungtą stilių. Viena ryškiausių vietų kūrinyje „Knots“ yra painus madrigalo stiliaus dainavimas, kurį sukurti įkvėpė R. D. Laingo darbai.

Filo Šulmano pasitraukimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gentle Giant patyrė reikšmingiausią grupės sudėties pasikeitimą per „Octopus“ albumo pristatymo turą. Persekiojant nesutarimams su grupės nariais, išsekęs ir netekęs noro Filas Šulmanas paliko grupę. Vėliau Filas papasakojo apie tai išsamiau viename podcast interviu, sukurto jo sūnaus Damono ir vaikaičio Elijoto. Interviu yra paskelbtas Damono Šulmano internetiniame puslapyje 2008-ųjų rugpjūtį. Jame Filas teigia, kad pagrindinė grupės palikimo priežastis buvo muzikinių turų gyvenimas. Jie griovė Filo šeimą.

“Augimas, šeima, du sūnūs, graži maža dukrytė, žmona, kuri tapdavo vis vienišesnė ir vienišesnė… Iš tikrųjų nebuvo pasirinkimo, taip buvo iš anksto nuspręsta. Iš tiesų mano broliai vėliau nešnekėjo su manimi metų metus, nes aš pasakiau „viskas, aš išeinu. Aš turiu grįžti atgal pas šeimą ir būti normaliu žmogumi“… Aš nesakau koks svarbus (ar nesvarbus) aš buvau grupei ar kažką panašaus, bet mano broliai galvojo, kad tai grupės pabaiga. Ir tai absurdas. Kai penkios šeštosios grupės lieka man išėjus – jokios bėdos. Ir jie tai padarė: maniškiai tęsė dar septynerius metus gastroliuodami po pasaulį ir susilaukdavo didelio pripažinimo kaip penkianarė grupė. Bet tai buvo mano vienintelis užsiėmimas. Tai aiškiai kažką atėmė, nes vėliau keletą metų negalėjau klausytis muzikos.”

Broliai Šulmanai galiausiai išsprendė savo nesutarimus ir susitvarkė santykiuose, nors Filas Šulmanas nei sugrįžo atgal į grupę, nei tęsė savo muzikinę karjerą. Vėliau Rėjus Šulmanas netgi padėjo Filo sūnui Damonui Šulmanui kurti jo pačią muziką.

Penkianarė sudėtis (vidurinieji metai)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Likęs kvintetas persigrupavo į sunkesnį roką albume In a glass house („Stikliniuose namuose“), išleistą 1973 metais. Sudėtingas ir paremtas bendra idėja albumas (pavadintas iš euforizmo „Žmonėms, gyvenantiems stikliniuose namuose, nederėtų mėtyti akmenų“) buvo labiausiai psichologinis albumas ligi šiol. Albumas taipat buvo žymus savo intriguojančiu trijų matmenų viršeliu, panaudojus celofaninį maišelį. In a glass house importo atžvilgiu buvo paklausus, bet niekad neišleistas JAV.

The Power and the Glory („Galia ir šlovė“) albumas sekė 1974 m. Šis buvo Gentle Giant trečiasis idėjinis albumas, šį kartą apie valdžią ir korupciją. Grupė taipat parašė atskirą singlą tuo pačiu pavadinimu. Remiantis Dereku Šulmanu, “WWA sakė: “Dabar, berniukai, turite tapti komercialūs ir sukurti singlų. Bėkit šalin ir parašykit mums juos. Tad mes padarėme tris pasibaisėtinus numerius. Daina “You’ve got it lads!” (“Turite, vaikinai!”) pati blogiausia. Išeidami iš studijos mes perdavėme juostas. Jie transliavo jas, mes surikome, ir jie grąžino jas atgal – išėmė iš rinkos” (Singlas buvo įdėtas į CD pakartotiniuose albumo leidimuose).

Dabar Gentle Giant buvo truputį supaprastinę jų sudėtingą muziką paliepus pasiekti platesnį (amerikiečių taipat)klausytojų ratą, tačiau šiuo laikotarpiu grupės muziką būtų galima labiau pavadinti „apšlifuotą“, nei „kompromisinę“. Palyginus kitus roko dainininkus tuo laiku, Gentle Giant muzika buvo vis dar labai sudėtinga. Tačiau pati eiga atrodė sėkminga 1975 metais patenkant Free Hand („Laisva ranka“) į JAV top 50 albumų lentelę. Stipriai paveiktos renesanso ir viduriniųjų amžių muzikos, dainų turinyje daugiausia atsispindėjo meilės, pašlijusių santykių temos (įtraukiant grupės santykių žlugimą su jų buvusiu vadybininku). Nepaisant supaprastinimo klausimo, tai tapo vienu grupės populiariausių ir prieinamiausių išleistų albumų.

Sekantis Gentle Giant išleistas albumas 1976 – aisiais buvo Interview ("Interviu") – dar vienas albumas su idėja, paremtas pramanytu interviu su grupe. Albumo muzika kandžiai pašiepė muzikos pramonę ir roko žvaigždėms užduodamus kvailus, pasikartojančius klausimus, sumanius padidinti albumų perkamumą. Ironiška, šis daugiau satyrinis ir griaunantis požiūris galų gale atskleidė pačios grupės kenkėjiškumą bei meno moralę. Derekas Šulmanas vėliau pripažino : “Manau Interviw buvo išsisėmimo pradžia, kūrybingosios sultys ėmė po truputį mažėti… Interviu buvo praslinkęs realizavimas, kuris dabar yra biznis, ir tai taip pat dalis tokio patapusio biznio. Vienu metu aš vadovavau grupei, ir muzikos biznis tapo svarbesniu bizniu. Nepaisant šio požiūrio, albumas nebuvo toks sėkmingas kaip prieš tai buvęs, ir tesiekė 137 vietą Amerikos lentelėje. Tais pačiais metais Gentle Giant neabejotinai virtuoziškas gyvas pasirodymas (Su greitu ir perduodamu instrumentu, reikalaujančio vienodo perstatymo su jau ir taip sudėtingais studijiniais kūriniais) buvo nufilmuotas gyvame albume Playing the fool („Vaidinant kvailį“).

"Pop" metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pats kūrybiškumo pikas jau buvo užnugaryje, nors jų, kaip atlikėjų, įgūdžiai, dar nebuvo išblėsę. Gėrio impulsas buvo išlaikytas sukomercialėjusiuose albumuose „The Missing Piece“.(„Trūkstama dalis“) 1977 m. ir Giant for a Day („Vienos dienos milžinas“), kurie aiškiai parodė jų siekius rinkoje, judėjimą link popso. Derekas Šulmanas vėliau albumą Giant for a Day apibūdins kaip „tikrai dirbtiną“.

1979 – aisiais jie persikėlė į Ameriką su paliepimu įrašyti dvyliktajį ir populiariausią albumą „Civilian“ („Civiliai“), trumpų roko dainų įrašą. Rėjus Šulmanas vėliau prisipažino „Negalėjau pakęsti paskutinio albumo įrašinėjimo, nekenčiau buvimo susijusiam su tai“.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Studijiniai albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Gentle Giant (1970)
 • Acquiring the Taste (1971)
 • Three Friends (1972) (#197 JAV)
 • Octopus (1972) (#170 JAV)
 • In a Glass House (1973)
 • The Power and the Glory (1974) (#78 JAV)
 • Free Hand (1975) (#48 JAV)
 • Interview (1976) (#137 JAV)
 • The Missing Piece (1977) (#81 JAV)
 • Giant for a Day (1978)
 • Civilian (1980)

Gyvi albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Playing the Fool (1977) – įrašyta 1976 m. europinio turo metu
 • Gentle Giant in Concert (1994) – įrašyta 1978 m.
 • Out of the Woods: The BBC Sessions (1996)
 • The Last Steps (1996) - įrašyta JAV 1980 m.
 • Out of the Fire: The BBC Concerts (1998)

Kompiliacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Giant Steps - The First Five Years (1975)
 • Pretentio JAV - For The Sake Of It (1977)
 • Champions Of Rock (1996)
 • Edge of Twilight (1996)
 • Under Construction (1997)
 • Scraping the Barrel (2004)

Vaizdo įrašai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Giant on the Box, (DVD+CD) (2005)
 • GG at the GG, (DVD) (2006)