Garofalo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Garofalo paminklinis biustas (Rovigas)

Benvenutas Tizis, pramintas Garofalo (it. Benvenuto Tisi da Garofalo, 14811559 m. rugsėjo 6 d.) – italų XVI a. pradžios renesanso dailininkas iš Feraros.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Benvenutas Tizis, spėjama, gimė 1481 m. (kitu spėjimu 1476 m.) Feraroje Pietro Tisi ir Antonia Barbiani šeimoje. Pravardę gavo nuo šeimos miesto Garofalo. Iš pradžių Garofalas mokėsi pas Domenico Panetti, po to, apie 1497−1500 m. pas Boccaccio Boccaccino Feraroje. 1506 m. Garofalas sukūrė freskas Palazzo Costabili rūmuose Feraroje, kurios rodo ženklią Andrea Mantegna įtaką, ypač jo darbų Camera degli Sposi. Ankstyvojoje Garofalo kūryboje pasireiškė Lorenzo Costa įtaka. 1506 m. jis gavo pirmą užsakymą iš Feraros kunigaikščių Esčių − turėjo nutapyti keletą paveikslų Lukrecijos Bordžijos apartamentuose kunigaikščių pilyje.

Spėjama, kad apie 1508 m. Garofalas pabuvojo Venecijoje, kur, Giorgio Vasari tikinimu, susidraugavo su Džordžone, kuris paveikė jo tapybą. Apie 1513–14 m. Garofalas tikriausiai lankėsi Romoje, kur buvo stipriai paveiktas Rafaelio kūrybos, ką rodo 1514 m. atliktas altorinis ištapymas Feraros Santo Spirito bažnyčioje. Garofalas daug dirbo vietos bažnyčiose. Apie 1529–30 m. Garofalas vedė Caterina Scoperti. Maždaug nuo 1530 m. dailininkas dirbo Feraros bernardinų vienuolyne, sukurdamas daug paveikslų (laikui bėgant didelė jų dalis pateko į muziejus). 1530-ųjų pabaigoje Garofalo regėjimas pradėjo prastėti ir apie 1550 m. jis tapo beveik aklu.

Garofalas mirė 1559 m. rugsėjo 6 d. Palaidotas šalia anksčiau mirusios žmonos Santa Maria in Vado bažnyčioje Feraroje. 1829 m. jo palaikai buvo perkelti į kartuziečių vienuolyną Feraroje, 1841 m. toje vietoje pastatytas monumentas dailininkui. Be Džordžonės ir Rafaelio įtakų, dar Garofalas buvo paveiktas Giulio Romano ir Dosso Dossi. Jo dailė vertinama kiek tradiciškesne nei Dosso Dossi. Vėlesniems Garofalo darbams būdingas manieristinis vaizdavimas.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka