Gargatūnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Gargatūnas (lot. Tetrao urogallus Blue Mars symbol.svg x Tetrao tetrix Symbol venus.svg) – vištinių paukščių (Galliformes) būrio, tetervininių (Tetraonidae) šeimai priskiriamų kurtinio (Tetrao urogallus) patino ir tetervino (Tetrao tetrix) patelės savaiminis mišrūnas.

Kurtiniai nerasdami patelių, atskridę į tetervinų tuoktuves poruojasi su tetervomis. Iš apvaisintų kiaušinių išsirita gyvybingi jaunikliai, bet subrendę jie būna nevaisingi, tad palikuonių neturi. Anot biologo Broniaus Šablevičiaus, Lietuvos Aukštaitijos nacionaliniame parke gargatūnai buvo pastebėti du kartus. Pasak jo, 2004 metų balandžio – gegužės mėnesį buvo stebimas miško pievoje esančioje tetervinų tuoktuvietėje tarp Murmų ir Kretuonių kaimų, esančių Švenčionių rajono savivaldybėje (R. N., K. Čepėnas). Manoma, galbūt tas pats paukštis šią tuoktuvietę lankė ir 2005 bei 2006 metais (R. N., S. P.).

Rusijoje yra įrodytų faktų, kad tetervinai ir su jerubėmis (Tetrastes bonasia) veda mišrūnus, kas natūraliai gamtoje yra labai retas atvejis, kadangi šios rūšys priklauso dviem skirtingoms gentims – Tetrao ir Tetrastes.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naudota literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]