Galadusys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°10′0″ š. pl. 23°25′0″ r. ilg. / 54.16667°š. pl. 23.41667°r. ilg. / 54.16667; 23.41667

Galadusys
Jezioro Gaładuś.jpg
Vieta Lietuva, Lenkija
Plotas 1,606 km²
Kranto linijos ilgis 28,5 km
Kilmė ledyninis
Vidutinis gylis 5,9 m
Didžiausias gylis 55 m
Išteka Alna
Commons-logo.svg Vikiteka: GaladusysVikiteka
Galadusio ežeras
Galadusys iš Lietuvos pusės

Galadusys (tarmiškai – Galadusis, lenk. Gaładuś) – ežeras pietvakarių Lietuvoje, Lazdijų rajone, apie 8 km į pietvakarius nuo Lazdijų ir Lenkijoje, Palenkės vaivadijos Seinų valsčiuje. Valstybių siena kerta ežerą, jo didesnioji dalis priklauso Lenkijai. Išsiskiria ypač gražiomis apylinkėmis.

Ištįsęs šiaurės-pietų kryptimi 10,6 km, didžiausias plotis siekia 1,5 km. Pietinė dalis platesnė už šiaurinę. Kranto linija, kurios ilgis 28,5 km, labai vingiuota, ypač vakaruose. Krantai statūs, aukšti. Ežere yra 6 salos, kurių bendras plotas 8,5 ha. Įteka 3 upeliai, išteka Alna.

Prie Galadusio esantys kaimai: Galiniai, Ūdininkai, Beviršiai (Lietuva), Burbiškės, Radžiūčiai, Žagariai, Dusnyčia (Lenkija)[1]. Ežeras, ypač pietinė jo dalis, vietinių gyventojų neretai vadinamas moterišku vardu Galadusė arba Dusia. Šalia esantys du ežeriukai Dusalis ir Dusaitis yra vadinami Galadusės vaikais.

Pramogos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prie Galadusio kasmet birželio mėnesio pirmą savaitgalį vyksta tradicinė Lazdijų rajono ir Seinų apskrities šventė „Pasienio fiesta“, kurios programoje yra ir žvejų varžybos ežere.

Birželio paskutinį sekmadienį Burbiškių kaime (Lenkijos pusėje) vyksta lietuviškų ansamblių Sąskrydis.

Žvejyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galadusio ežere kimba kuojos, raudės, aukšlės, karšiai, unguriai, stintos, lynai, seliavos, yra lydekų, ešerių. Iš visų Lazdijų rajono ežerų sykas kimba tik Galadusyje. Žvejoti galima tik turint leidimą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Marija Vasiliauskienė ir kt. Galadusys. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 1 (A-Grūdas). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985. 564 psl.