Frans Snyders

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Fransas Sneidersas su žmona (aut. Antonis van Deikas, apie 1621)

Fransas Sneidersas (ol. Frans Snyders, 1579 lapkričio 11(?) – 1657 m. rugpjūčio 19 d.) – Nyderlandų baroko flamandų dailininkas. Specializavosi gyvūnų ir natiurmortų tapyboje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fransas Sneidersas gimė 1579 m. Antverpene. Pakrikštytas lapkričio 11 d. Jo tėvai buvo pasiturintys užeigos namų savininkai. Jaunystėje jo mokytoju buvo Piteris Breigelis Jaunesnysis, po to Sneidersas mokėsi pas Hendrik van Balen. Kūrybinio kelio pradžioje Sneidersas buvo paveiktas Jano Breigelio Vyresniojo dailės. Atsidėjo gėlių, vaisių, natiurmortų tapybai. Kiek vėliau pradėjo tapyti gyvūnus. 1602 m. įstojo į Antverpeno Šv. Luko dailininkų gildiją. 1608-09 m. jis lankėsi Italijoje, Romoje ir Milane. Buvo patronuotas Milano kardinolo Federico Borromeo. 1611 m. jis vedė Margaretha de Vos, dailininkų Cornelis ir Paul de Vos seserį.

Sneidersas tapo to meto garsiausiu Flandrijos natiurmortų ir gyvūnų tapytoju. Kaip ir daugelį kitų to meto Antverpeno dailininkų jį savo dirbtuvių užsakymų atlikimui kvietėsi Rubensas. Rubenso drobėse Sneidersas atlikdavo gyvūnų, vaisių ir gėlių tapybos fragmentus. Vėliau panašiai bendradarbiavo su Jakobu Jordansu. Tapo vienu mėgstamiausių Ispanijos Nyderlandų valdytojo Alberto VII tapytojų. Sneidersas atliko keletą paveikslų Ispanijos karaliui Pilypui III medžioklės tema. Savo metu Sneidersas buvo laikomas nepralenkiamu žuvusio gyvūno vaizdavime. Fransas Sneidersas mirė 1657 m. rugpjūčio 19 d. Antverpene. Paliko apie 300 paveikslų (didelė dalis priskiriama) ir 100 piešinių.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]