Folinjo Madona

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Folinjo Madona
MadonnaDiFoligno.jpg
Menininkas Rafaelis
Metai 1511-12
Meno kryptis Aukštasis renesansas
Medžiagos, technika aliejus ant drobės
Matmenys 320 cm × 194 cm
Miestas (vieta) Roma
Muziejus Vatikano pinakoteka

Folinjo Madona (it. Madonna di Foligno) – vienas garsiausių italų Renesanso dailininko Rafaelio (14831520) paveikslų, esantis Vatikano pinakotekoje Romoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveikslas sukurtas Rafaelio Romos kūrybinio periodo metu. Paveikslą užsakė popiežiaus Julijaus II-ojo sekretorius Sigismondo de' Conti 1511 m. Santa Maria in Aracoeli bažnyčios didžiajam altoriuj Romoje, kaip padėką Mergelei Marijai už tai, kad, trenkus žaibui, jo namas Folinjo miestelyje nenukentėjo. Kita versija, namas nenukentėjo šalia sprogus artileriniam sviediniui. Rafaelis darbą atliko 1511-12 m. laikotarpyje. 1565 m. Sigismondo įpėdinė Anna Conti paveikslą perkėlė į Folinjo miesto Šv. Onos bažnyčią, kur jis išbuvo daugiau nei 200 metų ir nuo to gavo savo pavadinimą.

Napoleono karų metu, po Tolentino taikos 1797 m. sudarymo tarp Napoleono ir popiežiaus valstybės, paveikslas buvo išgabentas į Paryžių, kur 1802 m. medžio panelės tapyba buvo perkelta ant drobės. Po Napoleono pralaimėjimo paveikslas, kartu su daugeliu iš Italijos prievarta atimtų darbų, buvo gražintas ir 1816 m. pateko į Vatikano muziejus. Folinjo miesto katedroje šiuo metu yra paveikslo kopija.

Tema ir stilistika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Folinjo Madona“ buvo atlikta tuo pačiu metu, kaip ir „Siksto Madona“. Abu paveikslai turi stilistinių bendrumų ir panašumų tarp „Folinjo Madonos“ angelo, bei „Siksto Madonos“ kūdikio Kristaus. Paveiksle vaizduojama Šv. Disputo scena, kurioje vieni iš krikščionių bažnyčios autoritetų sukomponuoti aplink Madoną. Iš Madonos dešinės stovintis vaizduojamas Šv. Jonas Krikštytojas, klūpantis − Šv. Pranciškus. Iš kairės Šv. Jeronimas pristato Mergelei Marijai klūpantį paveikslo bažnyčiai rėmėją Sigismondo de' Conti. Centre esantis angelas laiko transkripcijos lentelę, kurioje nieko neparašyta. Tradiciškai tokiose lentelėse būna maldos žodžiai ar padėka Marijai. Kodėl lentelė palikta tuščia, nežinoma. Paveikslo užsakymo progą simbolizuoja peizaže matomas Folinjo miestelio fragmentas ir žaibo blyksnis.

Madona yra tradiciniais apdarais: raudona suknelė simbolizuoja kančias, mėlyna skara − karališkąją kilmę. Apie Madoną vaizduojama oranžinė aureolė rodo šventumą. Marijos ir Kūdikio poza replikuoja tradicinį „Madonos šlovėje“ vaizdinį. Paveiksle atpažįstama tipiška Rafaeliui trikampė kompozicija, kurios viršūnėje yra Madonos galva. Rafaelis tuo metu dirbo ties „Gaisro Borge“ freskomis Vatikano stancose, todėl paveiksle matomas šviesos efektų susišaukimas su freskų efektais.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]