Flash animacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paprastos Flash animacijos pavyzdys.

Flash animacija arba Flash multiplikacija – animacinis filmas, sukurtas naudojant Adobe Flash arba panašias animacijos kūrimo programas ir dažniausiai platinamas .swf formatu. Terminas Flash animacija siejamas ne tik su failo formatu, bet ir tam tikru judėjimo ir vaizdinių stiliumi, kuris daugelyje visuomenės sluoksnių yra vertinamas kaip pernelyg supaprastintas ar neišbaigtas. Tačiau dešimtys Flash animacijos televizijos serialų, nesuskaičiuojama daugybė Flash animacijos televizijos reklamų, bei įvairūs apdovanojimai liudija, kad Flash animacija išgyvena renesansą.

XX a. 10-ojo dešimtmečio pabaigoje, kai daugumai interneto vartotojų interneto greitis buvo tik 56 kbit/s, daugelis Flash animacijos kūrėjų kurdami projektus, skirtus platinti internetu, naudojo ribotą animaciją (angl. limited animation) arba iškarpų animaciją (angl. cutout animation). Tai leido kūrėjams kurti trumpametražias, ne didesnes kaip 1 MB animacijas.

Flash technologija gali integruoti rastrinę grafiką ir kitus rastrine grafika paremtus vaizdus, taip pat vaizdo įrašus. Visgi dauguma Flash filmų yra sukurti naudojant vektorinius brėžinius, kurie padeda išgauti ryškų vaizdą ir išlaikyti gerą kokybę. Keletas blogai sukurtos Flash animacijos požymių yra trūkčiojantys judesiai (pastebimi veikėjams vaikščiojant ar jų gestuose), judėjimas iš anksto nustatyta tvarka, lūpų judesių nesutapimas su garsu ir staigūs pasikeitimai iš priekinio vaizdo pereinant į profilinį.

Flash animacija paprastai platinama internete, dėl ko ji dar dažnai vadinama internetine animacija, internetiniais filmukais arba webtoons. Internetinė Flash animacija gali būti interaktyvi ir dažnai yra kuriama serijomis. Flash animacija nėra tapatinama su internetiniais komiksais (angl. webcomic), kurie yra ne animuoti filmukai, o statiški komiksai. Jungtinėje Karalystėje Flash animacijos mokoma visose šalies mokyklose ir ją galima mokytis sustiprintu A lygiu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompanijos „Macromedia“ sukurtą Flash programą (kartu su kitomis „Macromedia“ programomis) 2005 metų balandžio mėnesį įsigijo programinės įrangos kompanija „Adobe“. Naujausia programos versija šiuo metu yra Flash CS6.

Filmuko „The Goddamn George Liquor Program“ autorius John Kricfalusi

Pirmasis garsus Flash technikos panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis garsus Flash animacijos formato panaudojimas buvo animacinio televizinio serialo „The Ren & Stimpy Show“ kūrėjo – John Kricfalusi darbas. 1997 m. spalio 15 d. jis išleido „The Goddamn George Liquor Program“ – pirmąją animacinių filmų seriją, sukurtą specialiai internetui.[1]. Vėliau J. Kricfalusi sukūrė daugiau animacinių projektų su Flash programa, tarp jų ir keletą internetinių trumpametražių filmų tinklalapiui Icebox.com, televizinių reklamų bei muzikinį vaizdo klipą. Netrukus po to, vis daugiau internetinių animacinių filmų atsirado internete.

Pirmasis reguliariai rodytas Flash filmukas „WhirlGirl

Pirmasis reguliariai rodomas Flash animacinis serialas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 metų vasario 26 d. įvyko labai svarbus įvykis Flash animacijos istorijoje, kai populiarus internetinis serialas „WhirlGirl“ tapo pirmuoju reguliariai rodomu Flash animuotu internetiniu serialu.[2][3] Šio filmo premjera įvyko svarbiame kabeliniame kanale Showtime, precedento neturinčioje televizijos transliacijoje. Tuo pačiu metu buvo paleista transliacija Showtime internetiniame puslapyje. Serialo „WhirlGirl“, sukurto David B. Wiliams ir prodiusuoto jo paties įkurtos kompanijos „Visionary Media“, istorija pasakoja jaunos superherojės nuotykius kovojant už laisvę ateityje, kurią valdo visagalė Mediatech imperija. Serialas pradėtas rodyti 1997 metų pavasarį kaip internetine komedija, su ribotomis animacijos ir garso galimybėmis. Po susijungimo su tokiais partneriais kaip Lycos.com ir WebTV, serialas 1998 metais pirmasis pritaikė Flash animaciją. Po debiuto Showtime kanale, tituluota herojė pasirodė daugiau nei 50-tyje Flash internetinių epizodų Showtime tinklalapyje[4] ir vaidino milijoninėje Showtime multimedijos marketingo kampanijoje[5].

Pirmasis virusinis Flash filmukas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Beveik tuo pačiu metu Joe Cartoon paskelbė savo interaktyviąją animaciją „Varlė smulkintuve“ (Frog in a Blender) ir tapo vienu iš pirmųjų ir tikrųjų virusinių hitų internete, turinčių daugiau nei 90 milijonų peržiūrų nuo tada, kai buvo išleistas 1999 metais.

Pirmasis Flash animuotas muzikinis klipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1999 metų lapkritį pirmą kartą pasirodė muzikinė grupė „The Von Ghouls“, tapusi pirmąja muzikos grupe internete, skelbusia animacinių filmų epizodus, papildytus originaliomis dainomis bei 1970 metais rodytais šeštadienio ryto animaciniais filmukais. Daugybė populiarių internetinių portalų naudojo Flash animaciją 10-ojo dešimtmečio interneto svetainių suklestėjimo metu. Tarp jų – tokie portalai, kaip Newgrounds, Icebox, MondoMedia, CampChaos, MediaTrip, Bogbeast ir AtomFilms. Stan Lee – „Marvel“ komiksų kūrėjas – sukūrė animuotų komiksų internetinę svetainę.

Flash animuotų filmukų išpopuliarėjimas internete[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Internete taip pat buvo platinami suaugusiems skirti Flash animacinių filmukų puslapiai. Kai kuriuos animacinius to laikotarpio filmukus, tokius kaip „Queer Duck“, „Gary the Rat“, „Happy Tree Friends“ ir politinį „JibJab“, pradėjo transliuoti tradicinės žiniasklaidos priemonės. Tačiau ilgainiui, tendencija pasikeitė: po to kai transliuotojos ABC ir FOX nutraukė „Atom Films“ ir „Flinch Studio“ produkcijos transliacijas, pastarosios 2000–2001 m. sukūrė vien tik internetui skirtus „The Critic“ epizodus.

Flash animacija ir kinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Flash technika sukurtam kūriniui nedaug trūko iki pasirodymo didžiajame kino ekrane. 2001 metais prasidėjo Flash kūrinio, turėjusio tapti pirmuoju Flash vaidybiniu filmu, gamyba. Filmo siužetas buvo paremtas internetui skirtu nesėkmingu animaciniu serialu „Lil' Pimp“ ir, priešingai nei jo pirmtakas, turėjo santykinai didelį biudžetą kūrybai, garsių aktorių pavardžių (tokių kaip William Shatner, Bernie Mac ir Lil' Kim) sąrašą, pilną kūrybinę komandą ir beveik 80 minučių trukmės siužetą. Nors televizijos ir kino platintoja „Sony Pictures“ nusprendė filmo neišleisti, jį galiausiai DVD formatu platinti pradėjo kita platinimo kompanija – „Lion’s Gate“.

Pirmasis Flash filmukas televizijos eteryje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2000 metais įvyko dar vienas svarbus įvykis, kai pirmoji aukštos transliavimo kokybės Flash animacija pasirodė televizijoje. Hip hop’o atlikėjo Dice Raw muzikinis vaizdo įrašas „Thin Line between Raw and Jiggy“ pasirodė didžiuosiuose ekranuose skaitmeninių filmų festivalyje Resfest 2000, televizijoje per BET kanalą ir internete tokiuose portaluose kaip Sputnik7.com, Shockwave.com, Heavy.com. Klipas taip pat buvo įtrauktas į CD ir išleistas. Šis filmukas tapo pirmuoju pramoginio pobūdžio produktu medijų istorijoje.[6] Todd Wahnish, kuris vėliau sukūrė „Marvel Entertainment“ produktą „All Winners Squad“, buvo perėjimo nuo tradicinės piešimo ranka technikos į vektoriniais aprašomą animaciją pradininkas. Vaizdo įrašų išpopuliarėjimas paskatino Flash technika kurtos televizinės animacijos suklestėjimą.

Nesėkmingi Flash technikos bandymai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keletas įrašų bendrovių, siekdamos internete išpopuliarinti tokius atlikėjus kaip Madonna, Beastie Boys ir Tenacious D, eksperimentavo su animuotais muzikos klipais. Tačiau nei vienas iš jų netapo hitu, leidusiu greitai išpopuliarėti Flash technika animuotiems muzikiniams klipams. Nepasisekė ir Adamui Sandleriui bei Timui Burtonui. Jie sukūrė ir išleido originalius tik internetui skirtus animacinius darbus, tačiau neįstengė sukurti sėkmingo finansinio modelio. Taip dėl perspektyvios mikro-apmokėjimo sistemos trūkumo ši animuotų muzikos klipų kryptis neįsitvirtino.

Viena iš populiariausių animacinių filmukų kūrėjų – kino studija „Warner Bros“

Šiuolaikiniai Flash animaciniai filmukai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keletas populiarių internetinių serialų šiuo metu gaminami naudojant Flash techniką. Tokių serialų pavyzdžiai: Emmy apdovanojimų laimėtojas „Off-Mikes“, išleistas ESPN ir Animax Entertainment; „Warner Brothers“ sukurtas „Gotham Girls“; „Future Thought Productions“ sukurtas „Crime Time“; brolių Mike ir Matt Chapman sukurtas „HomestartRunner“.

Daugelis animacinių televizijos serialų yra pagaminti naudojant Macromedia Falsh. Ši programa naudojama dėl 2 priežasčių: sąlyginai mažos produkcijos kainos ir unikalus stilius, gaunamas naudojant šią programinę įrangą. Pavyzdžiai: „Metalocalypse“, „Being Ian“, „Foster's Home for Imaginary Friends“, „Kappa Mikey“, „Hi Hi Puffy AmiYumi“, „Happy Tree Friends“, „Odd Job Jack“, „Wow! Wow! Wubbzy!“, „Monkey Dust“ (kanalas BBC), „Modern Toss“ (kanalas Channel Four), „Yin Yang Yo“, „Aaagh! It's the Mr. Hell Show!“, „My Little Pony: Friendship is Magic“ (kanalas The Hub) (šiai laidai naudota smarkiai modifikuota Flash 8 versija), „Eli’s Dirty Jokes“ (kanalas Cinemax), „Queer Duck“ (kanalas Showtime) ir „Shorties Watching Shorties“ (kanalas Comedy Central).

Kanalo suaugusiesiems Adult Swim logotipas
Kanalo vaikams Cartoon Network logotipas

Flash filmukai suaugusiesiems[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kitos televizijos laidos (tokios kaip „Home Movies“ ir „Harvey Birdman, Attorney at Law“), transliuotos per suaugusiųjų televizijos kanalą Adult Swim, priklausantį „Cartoon Network“ kabelinės televizijos tinklui, vietoj įprastos animacijos technologijos pradėjo naudoti Flash animaciją.

Flash animacija filmų festivaliuose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelis animacijos filmų festivalių reagavo į išpopuliarėjusią Flash animaciją įtraukdami į konkursą atskirą internetinės animacijos kategoriją. Taip pat buvo įsteigti specialūs žiniatinklyje panaudotos Flash animacijos konkursai. Spėjama, jog ateityje Flash technika bus priskiriama „pagaminta naudoti internete“ kategorijai. Taip gali nutikti todėl, kad varžymasis animacinių filmų festivaliuose yra specialiai organizuojamas kategorijomis pagal filmo trukmę ir platinimo kanalus, ne pagal naudotą animacijos techniką ar įrankius.

Flash animacijos platinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors naudojant Flash technologiją animacijos kūrimas gali būti lengvesnis ir pigesnis nei naudojant tradicinės animacijos kūrimo metodus, tikrosios laiko, pinigų ir projektui įgyvendinti reikalingų įgūdžių sąnaudos priklauso nuo pasirinkto turinio ir stiliaus. Platinimas internete yra žymiai paprastesnis ir pigesnis nei transliavimas televizijoje, o internetinės svetainės, tokios kaip Newgrounds, siūlo nemokamą talpinimą. Daugybė Flash animacijų yra sukurta mėgėjų ir neprofesionalų. Didelė dalis Flash animacijos, kuri iš pradžių platinama internete, vėliau tampa populiari ir ją ima transliuoti televizijoje, ypač tokiuose kanaluose kaip MTV and G4TV.

Animacinio filmuko personažas Antulis Donaldas

Flash animacija profesionaliose studijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Flash animacijos gamyba ypač populiari didžiosiose animacijos studijose visame pasaulyje, nes animatoriai naudojasi šios programinės įrangos galimybėmis susisteminti didelę dalį resursų (pavyzdžiui, veikėjus, scenas, judesius) pakartotiniam naudojimui. Kadangi Flash failai yra vektoriniai, animaciją perkeliant į 35 mm juostą visiškai nenukenčia vaizdo kokybė. Šia funkcija naudojasi keletas nepriklausomų animatorių pasaulyje, įskaitant ir JAV animatorių ir režisierių Phil Nibbelink: jo 77 minučių pilnametražis filmas „Romeo & Juliet: Sealed with a Kiss“ kino teatruose pasirodė 2006 m. Filme „Disneyland’s 50 Magical YearsSteve Martin bendravo su Antuliu Donaldu, kur nuo ranka piešto ančiuko animacijos buvo pašalinta spalva ir vėliau vėl nuspalvinta su naudojantis Flash programa. Animacinio serialo „Drawn Together“ rinkinyje „The Drawn Together Movie: The Movie!“, kurį 2010 m. balandį pristatė Comedy Central, buvo atsisakyta serijų, kuriose buvo naudojama tradicinė animacija, pakeičiant jas Flash animacija.

Kitos programos, naudojamos kurti Flash animaciją[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra daugybė kitų programinės įrangos paketų, kurie leidžia kurti failus .swf formatu. Tarp jų Toon Boom, Xara Photo & Graphic Designer, Vectorian Giotto, CelAction2D, Toufee, KoolMoves, Express Animator, Alligator Flash Designer, Amara Web Animation software ir Anime Studio. Šios pirminės programos padeda kuriant multiplikacijas, ypač su įrankiais, kurie pritaikyti tradiciniams animatoriams, pavyzdžiui, įrankis konstruojant veikėjus, kuris žymiai pagreitina veikėjo animavimą. Be to, yra programų, kurios gali paversti 3D informaciją į 2D vektorius.

Flash animacija Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje Flash techniką savo darbuose dažnai naudoja, ko gero, labiausiai žinomas video vaizdo įrašų kūrėjas Tadas Vidmantas.[reikalingas šaltinis] Šia technika kurti filmukai („Ar verta tapti studentu Lietuvoje?“, „Kaip tapti politiku Lietuvoje?“, „Dangaus registratūra“ ir kiti), kuriuose kūrėjas išreiškia savo nuomonę skirti paaugliams ir vyresniajai auditorijai.

Taip pat šis kūrėjas – dviejų suaugusiesiems skirtų animacinių serialų (portale CTV.LT platinto serialo „Puiki pora“ ir MTV Lietuva eteryje transliuoto bei internete platinto serialo „Robots With Attitude“) autorius.

Flash technika Lietuvoje ypač dažnai sutinkama reklamos srityje kuriant internetinius reklaminius skydelius ar reklaminius televizijos klipus. Jau minėtas vaizdo įrašų kūrėjas T. Vidmantas, naudodamas Flash techniką sukūrė reklaminius klipus tokiems prekės ženklams kaip OMNITEL, Švietimo mainų paramos fondas ir eBuhalteris.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]