Firminis stilius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Firminis stilius prasideda kanceliarinėmis smulkmenomis (prekės ženklai „Parker“, „Erich Krause“)
McDonald's firminis stilius
Žinomi lietuviški ženklai

Firminis stilius – bet kurios įmonės ar organizacijos grafinis komunikavimo stilius, kuriantis jos atpažįstamumą. Bendradarbiaujant dizaineriams, ženklodaros, maketavimo specialistams, įmonės atstovams, sukuriamas originalus, vientisas ir įsimintinas visų su įmonės atributika susijusių produktų apipavidalinimas, atitinkantis kompanijos specifiką ir ypatybes. Firminis stilius – tai netiesioginė komunikacija, pristatanti ir reklamuojanti kompaniją visur ir visada; tai pirmasis kontaktas su būsimaisiais kompanijos klientais. Įmonių įvaizdžio ir rinkodaros specialistai privalo nuolat sekti naujausias reklamos tendencijas, ieškoti įdomių, dar nematytų reklaminių sprendimų, geriausiai atspindinčių ir išskiriančių įmonę iš kitų. Rinkai pritaikomas senasis kompanijos įvaizdis – tolesnės sėkmingos veiklos neatsiejama dalis.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Firminio stiliaus būtinybė iškilo XX a. pradžioje, kada kritiškai išaugo skaičius kompanijų, dirbančių vienoje srityje, siūlančių vienodas paslaugas, gaminančių vienodas prekes. Jos susidūrė su aktualia problema – kaip išsiskirti iš konkurentų, būti atpažįstamomis tarp klientų. Šiuo laikotarpiu firminio stiliaus idėjas jau taikė pramoninės architektūros ir dizaino padininkas Peter Behrens, kuris 19071914 m. bendradarbiaudamas su AEG (vok. Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft) pirmą kartą pristatė vienodą įmonės įvaizdį.[1][2] Jis suprojektavo tuo pačiu stiliumi ne tik gamyklinius ir biurų pastatus, bet ir mažmeninės prekybos vietas, biuro baldus, reklaminius skydus, gaminius (plaukų džiovintuvus, ventiliatorius), pakuotes ir kt.

Firminio stiliaus formavimo procesas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Firminio stiliaus sukūrimo pagrindą sudaro logotipas ir prekės ženklas. Prieš pradedant kūrybinį procesą atliekamas bendras įmonių, užsiimančių ta pačia veikla, kaip ir logotipą ar prekės ženklą užsakiusios įmonės, analizė. Tuomet išskiriami pagrindiniai įmonės, kuriai kuriamas firminis stilius, bruožai ir išskirtinės savybės. Pagaliau formuojama įmonės įvaizdžio idėja, kuri galiausiai bus kuriamo firminio stiliaus pagrindu. Bendrą įmonės ar prekės ženklo įvaizdį sudaro ne tik grafiniai elementai, bet ir pardavimų psichologija (pavyzdžiui, agresyvus marketingas, orientacija į klientą), geografinė įmonės vieta, socialinės aplinkos bruožai. Šiame kūrybinio proceso etape kuriamas logotipas ar prekės ženklas. Kūrybinio proceso pradžioje išskiriami pagrindiniai elementai: idėja, formuojanti stilių, spalvinė gama, šriftai. Galiausiai sukuriami korporacinės simbolikos ant firminės atributikos naudojimo standartai ir rekomendacijos. Firmine atributika gali būti bet kas: vidinė dokumentacija, išorinė reklama, tinklapis, įmonės pastatas, reklaminiai suvenyrai. Suformuotam firminiam stiliui ruošiamos firminio stiliaus gairės (angl. brandbook).

Samprata[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į kompanijos firminio stiliaus sampratą įeina:[3]

 • logotipai, prekiniai ženklai, vizitinės kortelės, firminiai blankai, vokai;
 • reklaminiai leidiniai (prekių ir paslaugų katalogai, skelbimai spaudoje, plakatai, skrajutės, atvirukai);
 • išorinė reklama (reklaminiai skydai, iškabos, vėliavos, oro balionai);
 • interneto svetainės (integruotos turinio valdymo ir paieškų sistemos, reklaminiai skydeliai, iliustracijos);
 • kiti informacijos pateikimo būdai (Microsoft PowerPoint, PDF prezentacijos, devizai, parodos, verslo dovanos, suvenyrai, kompanijos darbuotojų aprangos išskirtinumas).

Pagrindiniai elementai, sujungiantys firminį stilių į vieningą vizualinę išraišką:[3]

 • ženklas, logotipas;
 • spalvinis sprendimas (pagrindinės spalvos, spalvų deriniai);
 • šriftas;
 • šrifto komponavimas;
 • visi grafiniai elementai (nuotraukos, iliustracijos, grafiniai akcentai);
 • vienoda kompozicija.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Corporate Design. Ursprung, Geschichte und Definition. Typoakademie Berlin, abgerufen am 25. April 2011.
 2. Steven Heller: Paul Rand. Verlag Hermann Schmidt Mainz, 1999, ISBN 3-87439-476-X, S. 149.
 3. 3,0 3,1 Firminio stiliaus kūrimas Archyvuota kopija 2020-02-17 iš Wayback Machine projekto.