Filipas Bruneleskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Filipas Bruneleskis
Filipo Bruneleskio statula. Šv. Marijos del Fiore katedra, Florencija

Filipas Bruneleskis (Filippo Brunelleschi, * 1377 m. Florencijoje; † 1446 m. balandžio 15 d. Florencijoje) – italų ankstyvojo Renesanso architektas, skulptorius, centrinės perspektyvos atradėjas.

Florencijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bruneleskis buvo pakviestas pabaigti Florencijos katedrą. Jis buvo visiškai perėmęs technikos išradimus, sudariusius dalį gotikinės tradicijos. Tai buvo gotikinė katedra. Jei jis nebūtų žinojęs gotikinių skliautų konstravimo metodų, jam nebūtų pavykę taip suprojektuoti. Kai Bruneleskis buvo kviečiamas projektuoti naujų bažnyčių ir kitų statinių, jis visai atsižadėjo tradicinio stiliaus. Jam buvo svarbus Romos didybės atgimimas, galįs pasireikšti ir mene.

Kelionės į Romą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasakojama, kad jis keliavęs į Romą, kur matęs šventyklų ir rūmų griuvėsius, daręs jų formų ir ornamentų eskizus. Jis neketino kopijuoti šių senovinių statinių (jie nebūtų galėję tenkinti XV a. Florencijos poreikių). Jo tikslas buvo sukurti naują statybos stilių, kuriame iš laisvai pavartotų antikinės architektūros formų gimtų nauja harmonija ir grožis.

Pasiekimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bruneleskiui pavyko įgyvendinti savo planus ir programą. Beveik 500 metų architektai Europoje ir Amerikoje sekė jo pėdomis. Daugelyje miestų yra antikinių formų statinių su kolonomis ir frontonais. XV a. Bruneleskis suprojektavo Florencijos katedroje (Santa Marija del Fijorė) įspūdingą kupolą.