Ferdinand Porsche

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Ferdinandas Porsche)
Jump to navigation Jump to search
Ferdinandas Poršė

Ferdinandas Poršė (Ferdinand Porsche; 1875 m. rugsėjo 3 d. – 1951 m. sausio 30 d.) – austrų automobilių inžinierius. Jis geriausiai žinomas dėl jo sukurto „Volskwagen Kaefer“ modelio ir jo indėlio į Vokietijos tankų modelių Tiger I, Tiger II ir Elefant plėtojimą. Adolfas Hitleris apdovanojo F. Poršė Vokietijos nacionaliniu apdovanojimu už meno ir mokslo sričių plėtojimą 1937 m.

Ferdinando Poršė sūnus Ferry Porsche pradėjo gaminti automobilius, pažymėtus „Porsche“ prekiniu vardu.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ferdinandas Poršė gimė 1875 m. rugsėjo 3 d. vokiškai kalbančioje šeimoje Vratislavice, buvusioje Austrijoje–Vengrijoje. 1893 m., sulaukęs aštuoniolikos metų, dirbo elektrinių automobilių gamykloje. Šioje gamykloje suprojektavo pirmąjį savo automobilį – elektromobilį, varomą keturiais ratais. F. Poršė buvo paskirta sukurti antrąjį automobilį. Tai buvo hibridinis automobilis, kurio benzininis variklis suko generatorius, o šie tiekė elektrą kiekvieno rato varikliams.

1902 m. F. Poršė pašauktas į armiją, kur dirbo asmeniniu Austrijos erchercogo Ferdinando vairuotoju.

Vėliau Vokietijos automobilių gamintojas „Daimler“ įdarbino jį vyresniuoju konstruktoriumi. Nors „Daimler“ tuo metu gamino karo techniką, F. Poršė buvo atsakingas už lenktyninių automobilių projektavimą.

1930 m. F. Poršė paliko Vokietijos automobilių gamintoją „Daimler“ ir pradėjo projektuoti automobilius pats. Ryškiausias pavyzdys – palankios kainos, nedidelis, lengvas, priekiniais ratais varomas automobilis patraukė Hitlerio dėmesį. Taigi Poršė dizainas tapo „Volkswagen Kaefer“ veidu.

Karo metu F. Poršė projektavo karines mašinas, bene žinomiausias pavyzdys – 185 tonas sveriantis tankas „Tiger“.

Karo pabaigoje F. Poršė buvo paprašytas tęsti „Volkswagen“ projektavimą Prancūzijoje. Tačiau dėl šalies valdžios ir vietinių autoindustrijos lyderių ginčų projektas buvo atidėtas. 1945 m. gruodžio 15 d. Ferdinandas Poršė, jo sūnus Ferry Porsche ir Anton Piëch buvo suimti kaip karo nusikaltėliai. Ferry Porsche buvo paleistas, tačiau kiti du buvo įkalinti Dižono kalėjime 20 mėnesių.

Ferry Porsche pradėjo gaminti ir pardavinėti automobilius, pažymėtus „Porsche“ vardu („Porsche 356“). Kai Ferdinandą Poršė paleido iš kalėjimo Prancūzijoje, jis kartu su sūnumi tęsė „Porsche“ automobilių gamybą.

Ferdinandas Poršė mirė 1951 m. sausio 31 d.

1996 m. F. Poršė buvo įtrauktas į „Tarptautinę motosporto garbės lentą“, o 1999 m. jis laimėjo „Amžiaus automobilių kūrėjo“ apdovanojimą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka