Fanfarinis orkestras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vokiečių fanfarinis orkestras

Fanfarinis orkestras (angl. fanfare orchestra), fanfarinė banda (angl. fanfare band) – orkestras, kurį sudaro variniai pučiamieji instrumentai – sakshornai (fliugelhornai, althornai), trimitai, trombonai ir kornetai, valtornos, tūbos, eufonijai, – saksofonai (sopraniniai, altiniai, tenoriniai, baritoniniai) ir mušamieji instrumentai.

Šios rūšies orkestrai reti ne Europoje ir dažni Belgijoje ir Nyderlanduose, Vokietijoje.

Instrumentuotė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fanfarinių orkestrų instrumentuotė būna panaši kaip ir britiško stiliaus varinių pučiamųjų orkestrų. Fanfariniuose orkestruose beveik visi instrumentai (išskyrus trimitus ir trombonus) turi kūgiškus vamzdžius. Dėl tokio instrumentų rinkinio fanfarinio orkestro garsas yra tarpinis tarp simfoninio pučiamųjų orkestro (concert band) ir varinių pučiamųjų orkestro (brass band). Fanfarų orkestre gausiausias instrumentas yra fliugelhornas. Šiuose orkestruose fliugelhornai naudojami kaip kornetai britiškuose varinių pučiamųjų orkestruose. Fliugelhornų partijos fanfariniuose orkestruose dažnai yra sudėtingesnės nei jų partijos varinių pučiamųjų orkestruose, nes dėl kornetų stygiaus fliugelhornai turi groti aukštesniame registre negu varinių pučiamųjų orkestruose. Dėl šios priežasties fanfarinių orkestrų fliugelhornai naudoja seklesnius, kornetų stiliaus pūstukus, o varinių pučiamųjų orkestruose jų pūstukai gilesni, kūgiški.

Saksofonų partijos dažnai dubliuoja fliugelhornų partijas, dėl ko fanfariniams orkestrams būdingas gilesnis, niūresnis garsas, skirtingai nuo ryškesnio pučiamųjų orkestrų garso.

Trimitai yra instrumentai, kurie užtikrina aukštesniuosius garsus fanfariniuose orkestruose. Trimitų vaidmuo šiuose orkestruose menkesnė negu kito tipo orkestruose, pvz., pučiamųjų orkestruose. Kartais naudojami ir kornetai, bet jie reti.

Diapazono viršuje paprastai būna soprano kornetai ar pikolo trimitai. Viduriniame ir apatiniame fanfarinio orkestro diapazonuose yra valtornos. Gali būti ir tenorhornai (angl. tenor horns), bet jie reti. Žemiau už valtornas būna baritonhornai (angl. baritone horn) ir eufonijai, trombonai, retkarčiais bosiniai trombonai ir B ir E trimitai.

Žemoji instrumentuotė fanfariniuose orkestruose yra praktiškai identiška varinių pučiamųjų orkestro instrumentuotei, tik fanfariniuose orkestruose būna dar ir baritoninių saksofonų.

Fanfariniuose orkestruose dažniausiai būna 4-6 mušamųjų muzikantai.