Evoros kaulų koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 38°34′08″š. pl. 7°54′30″v. ilg. / 38.56889°š. pl. 7.90833°v. ilg. / 38.56889; -7.90833

Koplyčia dekoruota kaukolėmis ir įvairiais skeletų kaulais

Evoros kaulų koplyčia (port. Capela dos Ossos, 'kaulų koplyčia') – vienas iš žinomiausių kultūros ir istorijos paminklų Evoroje, Portugalijoje. Tai nedidelė interjerinė katalikų koplyčia, įsikūrusi Šv. Pranciškaus bažnyčioje (Igreja de São Francisco). Ji taip vadinama, nes jos vidinės sienos yra padengtos ir papuoštos žmogaus kaukolėmis ir skeleto kaulais.

Kaulų koplyčią XVI a. pastatė pranciškonų vienuolis, kuris pagal tai epochai būdingą kontrreformacijos dvasią norėjo paskatinti brolius kontempliacijai ir perduoti žinią apie žemiško gyvenimo laikinumą, įprastą dvasingumo temoje, apibendrinamoje devizu memento mori. Tai aiškiai matyti garsiajame įraše virš koplyčios įėjimo: „Mes, kaulai gulintys čia, laukiame tavųjų“.

Niūri, prieblandoje skendinti koplyčia susideda iš trijų – 18,7 m ilgio ir 11 m pločio – skliautuotų ervių. Šviesa patenka per tris nedideles angas iš kairės. Sienas ir aštuonias kolonas puošia kruopščiai išdėstytų kaulų ir kaukolių ornamentai, sutvirtinti cementu. Lubos sudėtos iš baltų plytų ir išdekoruotos freskomis mirties tema. Vienuolių skeletų skaičius galėtų siekti apie 5000 – tiek, kiek būta keliose dešimtyse Evoros regiono kapinių prie bažnyčių. Perpildyti bažnyčių šventoriai užėmė strategiškai svarbias vietas, todėl jos buvo atlaisvintos, skeletų kaulus nuspręsta panaudoti statant koplyčią.[1] Kai kurios iš šių kaukolių šiandien yra išpieštos grafičiais. Du išdžiovinti lavonai, iš kurių vienas yra vaiko, pakabinti nuo grandinių. Koplyčios palubėje įrašyta citata Melior est die mortis die nativitatis (Geriau mirties diena nei gimtadienis), paimta iš Vulgatos (Ekleziasto knyga, 7, 1). Ant vienos iš kolonų pakabintas senas medinis rėmas su eilėmis apie būtinybę apmąstyti savo egzistenciją. Jos priskiriamos São Pedro kaimo, kuriame buvo pastatyta Šv. Pranciškaus bažnyčia, parapijoje tarnavusiam kunigui Fr. Antano da Ascenção Telesas (nuo 1845 iki 1848 m.).

20142015 m. koplyčia buvo renovuota už 3,5 mln. eurų.[2][3]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg