Europa Europa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Europa Europa

PavadinimasEuropa Europa
Kilmės šalis Vokietija
Prancūzija
Lenkija
RežisieriusAgnieszka Holland
Scenaristas (-ai)Paul Hennge
Agnieszka Holland
VaidinaMarco Hofschneider
Julie Delpy
Metai1990
Žanraskarinė drama
Trukmė112 min.
Kalbavokiečių, rusų, lenkų ir hebrajų
IMDb įrašas

Europa Europa – 1990 m. režisierės Agnieškos Holand karinė drama, pastatyta pagal Solomono Perelio autobiografiją. Filme pasakojama apie jauną žydą, Antrojo pasaulinio karo metais apsimetusį vokiečiu ir priklausiusį Hitlerjugendo organizacijai.

Drama yra laimėjusi „Auksiniu gaublio“ apdovanojimą bei nominuota „Oskarui.“

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Solomonas, visų vadinamas Soleku, kartu su šeima gyvena Vokietijoje, kurioje vis labiau įsigali naciai. Šiems pradėjus rengti pogromus prieš žydus, žūva jo sesuo Berta ir tėvas nutaria su visa šeima kraustytis į jo gimtąją Lodzę Lenkijoje. Čia įsikuria Solekas, jo broliai Davidas ir Ichakas bei abu tėvai, visi turintys lenkiškus dokumentus. Solekas ima draugauti su greta esančio kino teatro kasininke Kasia, tačiau gana ramų gyvenimą sudrumsčia prasidėjęs karas – Vokietija užpuola Lenkiją. Davidas tarnauja Lenkijos kariuomenėje, tuo tarpu tėvai Soleką su Ichaku siunčia į rytus, kuo toliau nuo artėjančių nacių.

Mėgindami persikelti per upę su kitais pabėgėliais broliai sužino, kad Tarybų Sąjunga taip pat užpuolė Lenkiją ir žygiuoja iš priešingos pusės. Pabėgėlių būriai pakrinka: lenkai stengiasi grįžti į vokiečių pusę, tuo tarpu žydai nori prasiveržti pas rusus. Keldamiesi per upę broliai pasimeta ir Solekas atsiduria kitoje pusėje, kur jį skęstantį išgelbėja rusų kareiviai. Kitą dieną nesulaukus brolio, Solekas išgabenamas į Gardiną kartu su kitais iš Lenkijos atklydusiais vaikais.

Solekas – pionierius

Praeina dveji metai. Solekas, gyvenantis vaikų namuose, jau paveiktas sovietinės ideologijos ir tapęs kamjaunuoliu, dėl taikos tarp Sovietų Sąjungos ir Vokietijos galintis guti laiškus iš tėvų. Pastarieji rašo, kad yra gete, tačiau jiems viskas gerai, tuo tarpu apie Ichaką nėra jokių žinių. Solekas susižavi mokyklos instruktore Ina, kuri jį užstoja iškilus jo kilmės ir tėvų užsiėmimo klausimui, tačiau vėl užgriūna karas: Vokietija užpuola Sovietų Sąjungą. Kartu su kitais bėgdamas Solekas pasimeta nuo grupės ir patenka vokiečiams. Pamatęs, kad šie sušaudo visus atpažintus žydus, Solekas prisistato išgalvota Jozefo „Jupo“ Peterso pavarde. Laisvai kalbėdamas vokiškai jis netrunka įtikinti kareivius taip pat esąs vokietis, kurio tėvai kilę iš Latvijos vokiečių. Nors jis neturi dokumentų, tačiau, mokėdamas rusų kalbą, netrunka pasitarnauti vokiečiams ir šie pasiima jį su savimi. „Jupas“ iš arti mato civilių žudynes, tačiau iš paskutiniųjų pats stengiasi neišsiduoti kas esąs. Vis dėlto besimaudantį jį užklupęs vokietis kareivis, buvęs aktorius Robertas pamato, kad „Jupas“ yra apipjaustytas ir supranta, kad šis žydas, tačiau prižada jo neišduoti. Jiedu susidraugauja, tačiau po kurio laiko Robertas žūna ir „Jupas“ lieka vienas priešakiniuose apkasuose. Prisijungęs prie rusų telefono linijos jis pasisako kas esąs ir nori perbėgti pas juos, tačiau prasidėjus puolimui rusai suimami, o „Jupas“, atsitiktinai atsidūręs atakos priekyje, tampa didvyriu.

Solekas Hitlerjugende

Netrukus „Jupas“ išsiunčiams į Berlyną, kur tampa jaunimo akademijos mokiniu. Čia jis įsipažįsta su viena iš mokinių, Leni, ir ją įsimyli, nors mergina yra atsidavusi nacių ideologijai. „Jupui“ nuolat reikia saugotis, kad nebūtų atpažintas, o visi mėginimai paslėpti apipjaustymą būna neefektyvūs. Kai jo santykiai su Leni prieina ribą, „Jupas“ priverstas atstumti merginą.

Negalėdamas iškęsti vienatvės ir naktinių košmarų, jis ima važinėti tramvajumi, einančiu per getą, tikėdamasis bent iš toli pamatyti tėvus. Sykį jam pasirodo, kad pastebi savo motiną, tačiau nėra tikras ar jam nepasirodė.

Solekas ir Leni

Po kurio laiko jis užeina į svečius pas Leni ir iš šios motinos, nesimpatizuojančios naciams, sužino, kad ši, pasidavusi ideologiniam raginimui padovanoti Reichui kuo daugiau vaikų, tapo nėščia nuo „Jupo“ kambario draugo Gerdo. Palūžęs „Jupas“ prisipažįsta Leni motinai esąs žydas, tačiau ši prižada jo neišduoti.

Negana to, gestapas susidomi jo tapatybe ir iškviečia apklausai, po kurios žada pateikti užklausimą dėl jo kilmės dokumentų į Gardiną. Kai „Jupas“, išėjęs į lauką, galvoja, kad dabar jį teišgelbės stebuklas, prasideda bombardavimas ir visas gestapo pastatas paskęsta liepsnose, tačiau žūva kartu su juo buvęs Gerdas.

Prasidėjus mūšiams dėl Berlyno, „Jupas“ su kitais paaugliais verčiamas kovoti prieš rusus, tačiau, pasitikius progai, jis meta ginklą ir perbėga pas rusus. Nors ir moka jų kalbą bei tvirtina esąs žydas, rusai laiko jį išdaviku, tarnavusiu naciams, ir siunčia sušaudyti, tačiau jį netikėtai atpažįsta brolis Ichakas, ką tik išlaisvintas iš koncentracijos stovyklos.

Pagrindiniai aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius – vaidmuo
  • Marco Hofschneider – Solomonas Perelis / Jozefas Petersas
  • Julie Delpy – Leni
  • Rene Hofschneider – Ichakas
  • Piotr Kozlowski – Davidas
  • Andre Wilms – Robertas Kelermanas
  • Ashley Wanninger – Gerdas
  • Delphine Forest – Ina

Pagrindiniai apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „The 64th Academy Awards (1992) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Suarchyvuota iš originalo 2011-07-06. Nuoroda tikrinta 2011-10-22.
  2. „BAFTA Awards: Film in 1993“. BAFTA. 1993. Nuoroda tikrinta 2016-09-16.
  3. „Europa Europa – Golden Globes“. HFPA. Nuoroda tikrinta 2021-07-05.