Euklidas Aleksandrietis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Euklidas)
Euklidas Aleksandrietis
gr. Εὐκλείδης
Artgate Fondazione Cariplo - Cifrondi Antonio, Euclide.jpg
Gimė 365 m. pr. m. e.
Mirė 275 m. pr. m. e.
Veikla senovės graikų matematikas, dabar žinomas kaip „geometrijos tėvas“.
Commons-logo.svg Vikiteka Euklidas Aleksandrietis

Euklidas Aleksandrietis (gr. Εὐκλείδης; apie 365275 m. pr. m. e.) – senovės graikų matematikas, dabar žinomas kaip „Geometrijos tėvas“.[1]

Tiksli Euklido gimimo vieta ir detalės apie gyvenimą nežinomos. Greičiausiai jis gyveno valdant Ptolemėjui I (306–233 pr. m. e.). Buvo aktyvus Aleksandrijos bibliotekos gyvenime ir, galbūt, studijavo Platono Akademijoje Atėnuose.

Jo žinomiausias darbas „Pradmenys“ yra laikomas vienu sėkmingiausių istorijoje vadovėlių. Jame geometrinių kūnų ir sveikųjų skaičių savybės yra išvedamos iš keleto aksiomų. Šitaip Euklidas numatė (ir iš dalies padėjo pagrindą) šiuolaikinės matematikos aksiomatiniam metodui.

Taip pat kituose jo darbuose nagrinėjama: vizualinė perspektyva, kūgio pjūvis, sferinė geometrija ir greičiausiai keturkampė plokštuma.

Veikalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Euklido veikalo "Pradmenys" fragmentas, rastas Oksirinkchūze.
  • Pradmenys;
  • Duomenys;
  • Apie figūrų skirstymą (dalybą);
  • Fenomenai (Reiškiniai);
  • Optika.

Visuose šiuose darbuose išlaikyta vieninga bazinė „Pradmenų“ loginė struktūra, sudaryta iš apibrėžimų ir įrodytų teiginių.

Euklido svarbiausias veikalas „Pradmenys“ lietuvių kalba dar nebuvo publikuotas, tačiau Vilniuje 1807 m. buvo išleistas leidimas lenkų kalba.

Biografiniai šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie Euklidą daugiausia žinoma iš jo išlikusių veikalų. Likę informacijos trupiniai mus pasiekia iš Proklo ir Papo Aleksandriečio komentarų. Viduramžių rašytojai retkarčiais jį painiodavo su Euklidu Megariečiu (amžiumi anksčiau gyvenusiu graiku filosofu sokratiku).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Euklidas (Eukleidēs. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 656 psl.