Eugène Boudin

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eženas Budenas
Gimė 1824 m. liepos 12 d.
Honfleras
Mirė 1898 m. rugpjūčio 8 d. (74 metai)
Dovilis
Palaidotas (-a) Paryžius, St. Vincent kapinės
Tautybė prancūzas
Veikla XIX a. dailininkas
Vikiteka Eugène Boudin

Eženas Budenas (pranc. Eugène Boudin, 18241898 m.) – XIX a. prancūzų tapytojas-peizažistas, daugiausiai vaizdavęs jūrų ir paplūdimių scenas. Vienas impresionizmo pirmtakų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eženas Budenas gimė 1824 m. liepos 12 d. Honflere, Normandijos pajūrio mieste. Jo tėvas buvo laivo kapitonas. 1844 m. E. Budenas atidarė kanceliarijos prekių ir rėminimo krautuvėlę gretimame Havro mieste. Jame susipažino su Normandijos pajūryje besilankančiais dailininkais, tarp kurių Tomas Kutiūras, Konstanas Truajonas, Žanas Baptistas Izabė. Fransua Milė paskatino E. Budeną tapyti. 1847 m. E. Budenas persikraustė į Paryžių, mokėsi kopijuodamas Luvro salėse. 1850 m. Havro miestas įsigijo iš jo du paveikslus ir paskyrė trejų metų stipendiją mokslams Paryžiuje. Likusį gyvenimą E. Budenas daugiausiai praleido Normandijos pajūryje: Havro, Honflero, Truvilio miestuose. Trumpai keliavo į Belgiją ir Olandiją. E. Budeno ankstyvąjį tapybos stilių paveikė Žanas Baptistas Izabė, kiek vėliau − olandų tapytojas Johanas Jongkindas, kuris paskatino tapyti peizažus. E. Budenas susipažino su daugeliu į Normandijos pajūrį atvykstančių dailininkų, tarp kurių Gustavas Kurbė, Kamilis Koro, Fransua Dobinji, Narcisas Dijas de la Penja. 1858 m. su juo susipažino Klodas Monė, kurį E. Budenas paskatino tapyti peizažus plenere.

E. Budeno kūryba laikoma svarbia jungtimi, jungusią Kamilio Koro realistinę dailę su prancūzų impresionistų tapyba. E. Budenas dalyvavo pirmojoje impresionistų grupės parodoje 1874 m. Paryžiuje, tačiau nei tuomet, nei vėliau jo dailė nebuvo tokia inovatyvi kaip impresionistų. 1875 m. ir vėliau jis eksponavo oficialiame akademistiniame Paryžiaus Salone. Pripažinimo dailininkas pradėjo sulaukti nuo 1888 m., kai Prancūzijos valstybė pradėjo pirkti keletą jo paveikslų Liuksemburgo muziejui. 1892 m. E. Budenas buvo apdovanotas valstybiniu Garbės Legiono ordinu, mirė Dovilyje 1898 m. rugpjūčio 8 d. Palaidotas Paryžiaus St. Vincent kapinėse. Apie 6000 savo piešinių, pastelių, akvarelių ir pan. padovanojo Luvro piešinių kabinetui. Nemažai jo kūrinių yra Orsė muziejuje Paryžiuje ir E. Budeno vardo muziejuje Honflere. Jo peizažai, daugiausiai mažo formato marinos, pasižymi išryškintu plačiu dangaus erdvės vaizdavimu.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]