Epldžekas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Epldžekas kartu su „Jack Rose“ kokteiliu.

Epldžekas (angl. applejack) – stiprus alkoholinis gėrimasobuolių, žinomas nuo Amerikos kolonijinio laikotarpio. Manoma, kilęs iš prancūziško obuolių brendžio kalvadoso. Epldžekas daromas koncentruojant stiprų sidrą tradiciniu užšaldymu ar tikra distiliacija.

Pavadinimas applejack kilęs iš angl. apple 'obuolys' + angl. jacking '(čia) didinti alkoholio koncentraciją užšaldymu'. Toks stiprumo didinimas dar vadinamas angl. freeze distillation 'užšaldomoji distiliacija'.
Užšaldant sidrą, turintį mažiau kaip 10 % etanolio, gaunamas gėrimas, turintis 30-40 % etanolio, saldokas, paprastai turinti obuolių kvapą ir skonį. Užšaldant gėrime koncentruojami visi sidre esantys alkoholiai (etanolis, metanolis ir fuzeliai). Tikrosios distiliacijos būdu šiuos alkoholius galima atskirti, nes skiriasi jų virimo temperatūros. Dėl gėrimų, gaminamų fermentuojant obuolių sultis, santykinai didesnės kainos ir mažesnio stiprumo komerciškai gaminami epldžekai paprastai gaminami iš obuolių brendžio, kurį skiedžia grūdų spiritu, kol gėrimo stiprumas būna pageidaujamo lygio.

Istorinės įdomybės apie epldžeką[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Epldžekas Jersey Lightning, gaminamas Niudžersyje, kolonijiniais laikais buvo naudojamas kaip atlyginimas už darbą kelių tiesimo brigadoms.

Apie 1760 m. Džordžas Vašingtonas sužinojo apie epldžeką, išprašė Lairdų giminės receptą ir netrukus įdiegė epldžeko gamybą Virdžinijos kolonijoje.

Seniausia šeimos valdoma epldžeko darykla yra 1780 m. Scobeyville (Niudžersis) įkurta Laird & Company. Tai tų pačių Laird'ų, iš kurių Vašingtonas išprašė receptą, kompanija. Laird & Company dabar gaminamas epldžekas yra 40 % etanolio turintis obuolių brendis, gaminamas tikrąja distiliacija ir skiedžiamas neutraliais spiritais. Lairdų epldžekas pirmą kartą gamintas Viljamo Lairdo (William Laird) 1698 m. Monmouth grafystėje (Niudžersis).

Kiti gėrimai tuo pačiu pavadinimu[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Epldžeku taip pat vadina kokteilį, gaminamą iš obuolių likerio bei viskio Jack Daniel.