Elnias (simbolis)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Elnias yra vienas dažnesnių simbolių Europos heraldikoje. Elnias skiriasi nuo briedžio, kuris irgi aptinkamas Rusijos, Švedijos, Suomijos, Danijos ir Lietuvos heraldikoje.

Elnias laikomas kario, vyriško taurumo simboliu, todėl dažnai aptinkamas karingų tautų riterių herbuose. Buvo labai populiarus Vokietijos ir Anglijos herbuose. Germanų tautose buvo paplitusi legenda, kad elnio kvapas nuvaro gyvates. Todėl elnio simbolis reiškė ir kovą su blogiu. Elnias yra simbolis tauraus kario, kuris stiprus ne tik fiziškai, bet ir įsitikinimais, dvasios stiprybe, savo morale.

Elnias dažniausiai vaizduojamas profiliu, iš šono. Jis gali būti bėgantis, šuoliuojantis, einantis, stovintis, žiūrintis, kartais – gulintis (pvz., gulintis rudas elnias Vojvodinos autonominės srities (Serbija) herbe elnias.

Kartais herbuose vaizduojama tik elnio galva ar tik jo ragai.

Heraldiniai elniai būna įvairių spalvų. Pvz., Rostovo herbe elnias sidabrinis, Nižnij Novgorodo – raudonas, Cervello miesto (Katalonija) – žydras elnias.

D. Britanijos heraldikoje labai retai pasitaiko sea - stag 'jūros elnias' – chimera, sudaryta iš elnio su ragais priekinės kūno dalies, pereinančios į žuvies uodegą. Ši būtybė dažna Vokietijos heraldikoje ir yra Zarasų herbo dalis.