Elizabeth Cady Stanton

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Elizabeth Cady Stanton

Elžbieta Keidi Stanton (1815 m. lapkričio 12 d. – 1902 m. spalio 26 d.) – moterų teisių kovotoja Amerikoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elžbieta Keidi gimė 1815 metų lapkričio 12 dieną, teisėjo Danielio Keidžio ir Margaretos Livingston šeimoje. Ji buvo viena iš aštuonių vaikų: Tryfenos (Tryphena), Katerinos (Catherine), Margaritos (Margaret), Harietos (Harriet), Elzearo (Elzear), Džemso (James) ir dviejų Danielių (Daniel I, II). Elžbieta mokėsi namuose, paskui Džonstauno Akademijoje, kurioje ji gavo Graikų prizą už gerą graikų kalbos mokėjimą. Nors ir buvo vienintelė mergaitė klasėje, ji mokėsi gerai kaip ir visi berniukai. Teisėjas Danielius Keidis norėjo, kad Elžbieta būtų berniukas, kai Elžbieta išmoko be baimės šokti per tramplinus su arkliu. Šis jai nepatiko, nes ji negalėjo būti berniuku.

Kai Elžbieta baigė Džonstauno Akademiją, ji norėjo stoti į Union College, kaip ir jos brolis Elzearas. Bet mergaitės ten nebuvo priimamos. 1831 metais, jos tėvas nusiuntė Elžbietą į Emma Willard’s Troy Seminary mokyklą, skirtą tik mergaitėms. Ji nemėgo šios mokyklos ir buvo patenkinta, kai po dvejų metų ją baigė.

Po baigimo, Elžbieta klausėsi kalbų apie vergiją Amerikoje pas savo dėdę, veikėją, aktyviai pasisakiusį prieš vergiją. Ji ten sutiko Henry Stanton, kitą aktyvų vergijos opozicionierių, jos būsimą vyrą. Jis pasipiršo jai 1838 metais. Elžbietos tėvas, nemėgęs vergijos opozicionierių, vedybas uždraudė, bet pora 1840 metais susituokė slapčia.