Pereiti prie turinio

Eliot Ness

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eliotas Nesas

Eliot Ness

Eliotas Nesas
Gimė 1903 m. balandžio 19 d.
Čikaga, Ilinojus
Mirė 1957 m. gegužės 16 d. (54 metai)
Coudersport, Pensilvanija
Tėvas Peter Ness
Motina Emma King Ness
Veikla Čikagos Prohibicijos biuro agentas
Alma mater Čikagos universitetas
Žinomas (-a) už kovotojas su mafija JAV Prohibicijos metais
Vikiteka Eliot Ness

Eliotas Nesas (angl. Eliot Ness, 1903 m. balandžio 19 d. Čikagoje1957 m. gegužės 16 d. Coudersport, Pensilvanijoje) – JAV Prohibicijos biuro agentas, garsėjęs Čikagoje ryžtinga kova su Sausojo įstatymo pažeidėjais, legendinės teisėsaugininkų grupės, pramintos „Neliečiamaisiais“ („The Untouchables“), lyderis.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

E. Nesas gimė imigrantų norvegų šeimoje, buvo jauniausias iš penkių vaikų. Po vidurinės mokyklos studijavo ekonomiką Čikagos universitete. Jį baigęs dirbo kreditų kompanijoje, tyrė klientų kreditų informacijos duomenis. Netrukus vėl grįžo į universitetą, kur baigė kriminologijos studijas.

1927 m. pradėjo dirbti JAV iždo departamente, Prohibicijos biure. JAV prezidentu tapus Herbertui Huveriui, Iždo sekretorius Andrew Mellon buvo ypač nusiteikęs susidoroti su gangsteriu Al Kapone. Nors Čikagos teisėtvarkos institucijose klestėjo korupcija, jaunajam čikagiečiui E. Nesui pavedė suburti specialią grupę ir vadovauti operacijoms, remiantis mokesčių vengimo ir Volstedo įstatymo pažeidimo straipsniais, sutelkiant dėmesį į Al Kaponės nelegalias alaus ir spirito daryklas, jo tiekimų maršrutus. 1929 m. spalio mėn. E. Nesas turėjo atsirinkęs 50 patikimų žmonių, vėliau jų liko 9. Komanda buvo jauna, jos narių amžius neviršijo 26 metų. Tačiau visi puikiai valdė ginklus, išmanė sprogstamąsias medžiagas, puikiai mokėjo įrengti pasiklausymo priemones. E. Nesas sugebėjo daug kalbėti žurnalistams „ne į temą“ apie komandos veiklą ir numatomas operacijas, o iš tikrųjų rinko ir kaupė medžiagą apie Al Kaponę. Jo vadovaujami „Neliečiamieji“ turėjo ypatingus įgaliojimus, kartais net prieštaravusius JAV įstatymams. 1931 m. E. Nesui pavyko mafijos veikėją 11 metų pasodinti už grotų, apkaltinus jį ir įrodžius 22 mokesčių nemokėjimo atvejus ir 5000 Volstedo įstatymo pažeidimų. Tačiau grupei galutinio tikslo pasiekti nepavyko, nes Al Kaponė spėjo visas savo „santaupas“ pervesti į fiktyvių firmų sąskaitas. Be to, jis iš Alkatraso kalėjimo buvo paleistas pirma laiko dėl pašlijusios sveikatos.

Po to E. Nesas tęsė sėkmingą karjerą Čikagoje ir kituose miestuose. Ne ką mažiau korumpuotame Klivlande jam pavyko sugaudyti ir pasodinti daugelį vietos mafijozių ir banditų, kiti buvo priversti perkelti savo „verslus“ į kitas valstijas. Taip šis miestas E. Neso dėka tapo vienu saugiausų visoje Amerikoje. Vėliau jis dirbo Vašingtone, 1942 m. išėjo į užtarnautą poilsį. Tačiau Neso pasiekimai įvertinti kukliai – gavo nedidelę pensiją ir vardinį laikrodį, be to, nuo 1931 m. nebuvo nė karto paaukštintas pareigose.

Populiarioji kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

E. Nesas mirė 1957 m., taip ir nesulaukęs savo parašytos knygos „Neliečiamieji“ išleidimo. Jai pasirodžius jis tapo Amerikos nacionaliniu herojumi – principingu kovotoju už teisingumą. Praėjus vos metams po žymiojo agento mirties, buvo sukurtas TV serialas apie Elioto Neso komandą. 1987 m. sukurtas filmas „Neliečiamieji“ (rež. Brian De Palma) apie Al Kaponę ir jo pogrindžio pasaulį – Neso vaidmenį jame atliko Kevinas Kostneris.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]