Elektroninis sąskaitų pateikimas ir apmokėjimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Elektroninis sąskaitų pateikimas ir apmokėjimas (angl. Electronic bill presentment & payment, EBPP) elektroninių sąskaitų forma, kur kompanija pateikia (atsiunčia) savo sąskaitas ir klientai jas apmoka elektroniniu būdu per internetą. Lietuvoje tokių apmokėjimų pavyzdys yra NNB.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NNB modelis buvo sukurtas elektroniniams atsiskaitymams ir mokėjimams. Tam tikri elektroniniai atsiskaitymai taip pat teikia galimybę elektroniniu būdu atsiskaityti už prekes ar paslaugas. Bankų klientai ir atsiskaitymo kompanijos gali naudotis internetu, tokiu būdu patogiai atlikti mokėjimus, taip pat rasti informaciją apie savo atsiskaitymus. Paslauga taip pat susijusi su klientų aptarnavimo atstovais, kurie tiesiogiai kreipiasi į vartotoją, siekiant palengvinti mokėjimus ar gauti bendro pobūdžio pagalbą ir atsakyti į klausimus. NNB gali padėti akivaizdžiai sutaupyti lyginant su tradiciniu atspausdintu ir atsiųstu sąskaitų ir mokėjimų persiuntimu, ir kaip papildoma nauda, yra gerokai sumažinamas popieriaus sunaudojimas.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NNB web[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NNB web - metodas, kuriuo klientai atlieka mokėjimus tiesiogiai vienam sąskaitos siuntėjui, kuris teikia sąskaitas, kurias jie gauna internetiniame tinklalapyje firmos, kuri išrašo sąskaitą. Pavyzdžiui, komunalines paslaugas teikiančios bendrovės siūlo šį mokėjimo būdą savo klientams. Rinkoje atsirado laisvai samdomi atsiskaitymo paslaugų tiekėjai, kurie specializuojasi elektroninių atsiskaitymų procesuose ir technologijose kompanijose, kurioms reikia išsiųsti sąskaitas tiesiogiai savo klientams. Užsakomųjų atsiskaitymo specialistų pavyzdžiai: InfoSend, Inc ir Billtrust.

NNB Light[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

NNB Light – modelis yra sukurtas atsiskaitymams mažmenoje grynais. Šis modelis leidžia klientui apmokėti sąskaitas keletui gavėjų, kurie yra iš anksto įregistruoti gauti mokėjimus.

Dalyvaujančios šalys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sąskaitų teikėjai, bankininkai, kaupyklos ir (suvedinėtojai) įgyvendinantys NNB gali atlikti įvairius vaidmenis visuose NNB procesuose. Kai vaidmenys yra apsibrėžiami, yra lengviau nustatyti, kuris modelis yra labiausiai tinkamas kliento NNB strategijai. Sąskaitų teikėjai taip pat gali siūlyti ne vieną modelį, kad geriausiai aptarnautų savo klientus. Kadangi pramonė nuolat kinta ir yra iš naujo apibrėžiama, tai NNB galimybės toliau plėsis.

  • Sąskaitų teikėjų mokėjimų tiekėjas – sąskaitų teikėjo agentas, kuris priima perlaidos informaciją, kurią gauna sąskaitos teikėjas.
  • Sąskaitų teikėjų paslaugų tiekėjas – sąskaitų teikėjo agentas, kuris teikia NNB paslaugas sąskaitų teikėjui.
  • Konsolidatorius (suvienytojas) – sąskaitų teikėjo paslaugų tiekėjas, kuris surenka sąskaitas iš įvairių sąskaitų teikėjų ar kitų sąskaitų teikėjų paslaugų tiekėjų ir paruošia jas klientų paslaugų tiekėjų pristatymui.
  • Klientų paslaugų tiekėjas – klientų agentas, kuris tiesiogiai susijęs su klientu, įmone ar kitais sąskaitų gavėjais.

Internetinė bankininkystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elektroninis sąskaitų apmokėjimas dabar turi daug bendrų bruožų su internetine bankininkyste, tai panašus į debeto efektą, leidžiantį mokėtojui (indėlininkui) persiųsti pinigus iš jo norimos sąskaitos kreditoriams ar pardavėjui, tokiems kaip komunalinėms paslaugoms ar universalinėms parduotuvėms, kurios bus kredituojamos nuo konkrečios (specialios) sąskaitos. Mokėjimas yra optimaliai vykdomas elektroniniu būdu realiu laiku, nors kai kurios finansinės institucijos ar mokėjimo paslaugų teikėjai lauks kitos darbo dienos, kad išsiųstų mokėjimą. Taip pat bankas dažniausiai gali sukurti ir išsiųsti popierinį čekį ar bankininko čekį kreditoriams, kurie negali gauti elektroninių mokėjimų (nėra užsiregistravę).

Dauguma didelių bankų taip pat siūlo įvairius patogumus su savo elektronine sąskaitų apmokėjimo sistema, tokių kaip, galimybę planuoti savo mokėjimus, kurie turi būti atlikti iki tam tikros datos, galimybę atlikti mokėjimus iš bet kurio kompiuterio, turinčio interneto naršyklę, ir įvairių galimybių ieškant nesenų mokėjimų istorijos (kada paskutinį kartą mokėjau X kompanijai? Kam atlikau paskutinį pervedimą?) Daugeliu atvejų taip pat galima integruoti elektroninių mokėjimų duomenų apskaitos ar asmeninių finansų programinės įrangos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]