Elektrinis galąstuvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Elektrinis galąstuvas

Elektrinis galąstuvas – įvairioms medžiagoms ir gaminiams bei įrankių dalims galąsti, šlifuoti, valyti skirtas elektrinis įrankis, turintis įvairios paskirties darbinius diskus. Paprastai galąstuvu aštrinami pagrindiniai pjaunamieji – kerpamieji įrankiai su ašmenimis (peiliai, kirviai, pjūklai, žirklės, skustuvai).

Gali būti stacionarūs pramoniniai ir kompaktiški staliniai galąstuvai, naudojami namų dirbtuvėse. Universalūs galąstuvai komplektuojami su didelio ir mažesnio grūdėtumo galandimo akmenimis, taip pat galandimo disku, suporuotu su šlifavimo juosta, šveitimo šepečiu ir kt. Specializuoti įrankiai skirti galąsti konkretiems instrumentams su lygiais, dantytais ir kitokios formos ašmenimis (grąžtų galvutėms, diskinių pjūklų geležtėms, pjovimo grandinėms ir t. t.).

Galąstuvo konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didesniąją galąstuvo korpuso dalį užima elektros variklis su atrama, įtvirtinta prie darbinio stalo. Iš abiejų pusių nuo variklio lygiagrečiai vienas nuo kito įtaisyti du skirtingo grūdėtumo abrazyviniai diskai, skirti grubiam ir tiksliam ruošinio apdirbimui. Diskų dydžiai yra 150–250 mm, storiai – 16–32 mm. Jie pridengti apsauginiais lieto metalo gaubtais, įrengti reguliuojami permatomi dangteliai apsaugoti operatorių nuo kibirkščių. Prie atviros galandimo disko dalies pritvirtinta reguliuojama atrama, į kurią reikiamu kampu atremiamas aštrinamas ruošinys.

Asinchroninis variklis užtikrina palyginti nedidelį sukimosi greitį ir žemą triukšmo lygį. Darbinė įtampa – 220 V, naudojama galia – 200–5000 V, laisvos eigos sūkių skaičius – 1380–2980 aps./min. (sausam galandimui), 90–135 aps./min. (šlapiam galandimui). Rinkoje egzistuoja ir akumuliatoriniai galąstuvų modeliai (18 V).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka