Elektrinis židinys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.

Elektrinis židinys – tai elektros įtaisas, kuris imituoja šiluminius ir vizualinius efektus, kuriuos sukuria natūralus arba dujinis židinys. Šiluminiu efektu laikomas elektrinio židinio sugebėjimas atlikti šildytuvo funkciją, vizualiniu –liepsnos ir degančios pliauskos imitacija (kai kada – rusenančių anglių arba tiesiog dekoratyvinių akmenų). Šildymo režime elektros židinys sunaudoja nuo 1 iki 2 kW elektros energijos, be to, jis gali sušildyti iki 30 m2 ploto patalpą. Visuose šiuolaikiniuose elektrinių židinių modeliuose šildymo režimas veikia nepriklausomai nuo dekoratyvinių režimų.

Elektrinio židinio korpusas dažniausiai gaminamas panašiu į tradicinio ugniakuro kūryklą; dažnai sutinkamos ir išimtys – pavyzdžiui, „hi-tech” stiliumi pagaminti elektriniai židiniai. Apdailos rūšys priklauso nuo stilistinio sprendimo – klasikinio stiliaus elektriniai židiniai imituoja ketaus arba riešuto apdailą, o šiuolaikinio stiliaus – dažnai panaudojamas stiklo ir metalo derinys.

Dauguma elektrinių židinių skirti patalpinti įvairiose dekoratyvinėse įvairių medžiagų konstrukcijose – kaip iš medienos, taip ir akmens. Panašios konstrukcijos leidžia ypač harmoningai priderinti elektrinius židinius praktiškai bet kurių patalpų interjere. Taip pat būna elektrinių židinių, kurie yra savarankiški interjero objektai, nereikalaujantys papildomų dekoratyvinių elementų.

Tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egzistuoja du pagrindiniai elektrinių židinių tipai – židiniai su ugnies imitacija, naudojant apšvietimą, ir elektriniai židiniai su garais, kurie šiandieną sukuria labiausiai realistišką liepsną.

Elektriniai židiniai su ugnies imitacija, naudojant apšvietimą.

Pirmojo tipo židiniai sukuria ugnies efektą, naudojant specialų apšvietimą ir sukimosi elementą, kuris sukuria „liepsnos liežuvių” efektą. Kūryklos apačioje, po malkomis, įmontuota keletas lempų, virš kurių sukasi mechanizmas, panašus į stiebą su žiedlapiais. „Žiedlapiai” pagaminti iš chromuoto metalo ir, patenkant ant jų šviesai, sukuria gražų atspindį ant kūryklos sienelės. Juodos spalvos, gilumo ir šešėlių derinys sukuria ugnies imitaciją. Apšvietimas matomas iš po malkų. Tokie elektriniai židiniai dažniausiai būna su uždaru stiklu. Malkų imitacija turi keletą variacijų, paprastai, kuo brangesnis židinys, tuo kokybiškiau „nupieštos” pliauskos. Nors, mūsų nuomone, netgi žemo biudžeto modeliuose malkos atrodo labai realistiškai.

Būna židinių, kur vietoje malkų galima naudoti tikrą baltąjį gargždą (tiekiamas komplekte). Tai sukuria iš tiesų stebuklingą efektą. Šio tipo elektriniai židiniai turi panašias funkcijas ir komplektavimą. Beveik visuose yra distancinio valdymo pultas, keletas šildymo režimų, liepsnos efektas atskirai nuo ugnies. Brangesniuose modeliuose yra oro valymo nuo dulkių ir bakterijų sistema, kurioje galima keisti filtrus. Taip pat galima reguliuoti ugnies ryškumą ir intensyvumą, termostatu nustatyti temperatūrą.

Serija įtraukia platų asortimentą bet kuriam skoniui. Tame tarpe: elektriniai židiniai su portalu, įmontuojami židiniai, kūryklos, „hi-tech” serija, liepsnos paneliai, daugialypės terpės komplektai, super plačios kūryklos, atskirai stovintys židiniai ir daug kas kita.

Elektriniai garų židiniai.

Elektriniai garų židiniai principingai skiriasi nuo klasikinių židinių su apšvietimu. Liepsnos technologiją sukūrė kompanija Dimplex, kuri yra šios rinkos lyderis. Ugnies efektas toks „gyvas”, kad daugelis netiki, kad ji dirbtinė. Liepsną galima paliesti ir neapsideginti, galima žiūrėti ir pamatyti, kaip gimsta stebuklas mūsų akyse.

Ugnis tokiuose židiniuose matoma ultragarso garų generacijos ir apšvietimo dėka. Kūryklos dugne įstatyta talpa su vandeniu, kurios viduje yra šerdis, performuojaneti vandenį į šaltus garus. Apšviesti garai sruvena iš po pliauskų ir sukuria iš tiesų natūralią liepsną.

Vandenį galima papildyti pačiam, talpos visiškai pakanka į 8-10 valandų nepaliaujamam „degimui”. Liepsnos intensyvumą galima reguliuoti visuose modeliuose. Šios serijos elektrinių židinių asortimentas ne toks įvairus, tačiau tai ir nebūtina – bazinius variantus galima įmontuoti portale, kabinti ant sienos arba pastatyti atskirai. Nedidelė sieninė kūrykla tiks bet kokiam plotui ir tilps bet kokioje nišoje. Pageidaujant galima pagaminti įrėminimą pagal savo skonį. Garų židiniai priskiriami vidutinei ir aukšto biudžeto kategorijai.

Visi elektriniai židiniai veikia, pajungti į tinklą ir sunaudoja ne daugiau kaip 2 kW. Esant „tiktai liepsnos” režimui sunaudoja mažiau pusės kilovato, todėl išlaidos elektriniam židiniui yra iš tiesų nedidelės.

Elektrinių židinių konstrukcija sukurta pagal tarptautinius standartus ir yra saugi.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Elektrinės liepsnos” technologija žinoma maždaug nuo 1981 m.

1988 m. buvo pristatyta kompanijos Dimplex Optiflamе liepsnos technologija, kuri tapo elektriniai židinių masinės gamybos išeities tašku.

Dimplex pretenduoja į pirmojo pasaulyje realistiško malkų rusenimo efekto išradimą, kuris buvo sukurta 1995 metais ir užpatentuotas U.S. Patent 5,642,580.

Pranašumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • nereikalingas dūmtakis ir sudėtingas projektavimas
  • dauguma jų yra portatyviniai, lengvi perkeliam
  • nereikalauja projekto ir specialių montavimo leidimų.

Trūkumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • dažnai būna nelabai efektyvūs, gali sušildyti nelabai didelę patalpą ir intensyviai naudoja elektros energiją apšildymui.
  • kainuoja brangiau, nei tipiniai elektros šildytuvai
  • ne tokie realistiniai, kaip tikri židiniai, arba netgi dujiniai židiniai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]