Ekscelencija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jų Ekscelencijos Anglijos lordai teisėjai, 1695 m. (Robertas Vaitas)

Ekscelencija (lot. excellentia; sutrumpintai – J. E.)[1] – titulavimo žodis ir pagarbus kreipinys, suteikiamas aukštas pareigas užimantiems valstybės pareigūnams, tarptautinių organizacijų vadovams ar aristokratams. Jis gali būti suteiktas tiek terminuotam, tiek neterminuotam laikotarpiui.[2] Pastarasis variantas dažnesnis asmenų, užimančių tam tikras politines pareigas, atveju.[3] Priklausomai nuo tituluoto asmens lyties, į jį kreipiamasi Jo Ekscelencija arba Jos Ekscelencija.

Įprastai asmenys, į kuriuos kreipiamasi šiuo pagarbiu kreipiniu, būna valstybių ar vyriausybių vadovai, gubernatoriai, ambasadoriai, tarptautinių organizacijų vadovai, Romos Katalikų Bažnyčios vyskupai, kartais – ir kiti aukšto rango dvasininkai.[4] Karališkų šeimų nariams neretai būdingi atskiri titulavimai.

Politinės pareigos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstybių ir vyriausybių vadovai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelyje valstybių, įskaitant ir Lietuvą, į valstybės vadovą oficialiai kreipiamasi Jo (Jos) Ekscelencija.

Jei respublika turi atskirą vyriausybės vadovą, šis beveik visuomet yra vadinamas Ekscelencija. Vis dėlto monarchijos atvejais, neretai būna išimčių: pavyzdžiui, Australijos atveju visi ambasadoriai, aukštieji komisarai, valstijų valdytojai ir generalinis gubernatorius bei jų sutuoktiniai turi teisę vadintis Ekscelencija.

Britų imperijos kolonijų valdytojas turėjo teisę būti laikomas Ekscelencija. Šiais laikais šis titulavimas perleistas Britanijos užjūrio teritorijų valdytojams.[5]

Tarptautinė diplomatija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įvairiose tarptautinėse organizacijose, ypač Jungtinėse Tautose ir jos agentūrose, titulavimas Ekscelencija naudojamas kaip bendra kreipimosi forma, taikytina visiems valstybių bei vyriausybių vadovams. Ji dažnai suteikiama ir pačios organizacijos vadovui bei tokiems diplomatinių atstovybių atstovams, kaip nuolatiniai koordinatoriai ar valstybės vadovo lygiu akredituoti asmenys.

Monarchija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karališkųjų šeimų nariai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kuriose monarchijose Ekscelencijos titulavimas suteikiamas karališkosios šeimos narių sutuoktiniams ar alternatyvaus karališko titulo nepelniusiems jųdviejų vaikams: Ispanijoje sutuoktiniai ar vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nepelnė aukštesnio titulavimo, oficialiai vadinami Ekscelencija.

Buvę karališkosios šeimos nariai, kurie atsisakė savo ankstesnio karališkojo titulo, gali įgyti Ekscelencijos titulavimą. Dažniausiai taip nutinka tuomet, kai princas ar princesė išsiskiria su savo sutuoktiniu arba pretendentas į sostą atsisako karūnos bei sudaro santuoką su nekilminguoju.

Kai kuriuose emyratuose, pavyzdžiui, Kuveite ir Katare, emyras, sosto įpėdinis bei valstybės ministras pirmininkas yra vadinami Jo Didenybe, o jų vaikai, neturintys alternatyvaus titulavimo, vadinami Jo (Jos) Ekscelencija.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Kaip trumpinami pagarbūs kreipiniai „Jūsų Eminencija“, „Jūsų Ekscelencija“?“ VLKK. Nuoroda tikrinta 2023-03-26.
  2. „Forms of Address [Kreipinių formos].“ (anglų k.). Garza Protocol Associates. 2017-03-22. Nuoroda tikrinta 2021-06-09.
  3. Protocol – The Complete Handbook of Diplomatic, Official, and Social Usage (page 21), by Mary Jane McCaffree and Pauline Innes, published by Hepburn Books, Dallas, Texas. 1977, 1985, 1989, 1997 m. originalas archyvuotas 2012-03 iš „Wayback Machine“. ISBN 0-941402-04-5
  4. „Protocol and Liaison Service [Protokolo ir ryšių tarnyba]“ (PDF) (anglų k.). 2016-08-24. Nuoroda tikrinta 2021-06-09.
  5. Williams, Stephanie (2011). Running the Show: Governors of the British Empire. Viking. ISBN 978-0-670-91804-1.