Ekologinis pėdsakas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Ekologinis pėdsakas – žmogaus poreikių ir Žemės ekosistemų matas, kuris yra naudojamas palyginti žmonių poreikius su Žemės planetos ekologijos sugebėjimu atsinaujinti. Matas parodo, kiek biologiškai produktyvios žemės ir jūros ploto reikia, kad būtų atnaujinti žmonių sunaudoti resursai, ir kad būtų sunaudotos arba neutralizuotos atitinkamos atliekos. Naudojantis šiuo įvertinimu, yra įmanoma nustatyti, kiek Žemės (arba planetų Žemių) reikės žmonijai išlaikyti, jei bus išlaikomas atitinkamas gyvenimo būdas. 2005 metais visas žmonijos ekologinis pėdsakas siekė 1,3 planetos Žemės. Kitaip tariant, žmonija naudoja ekologinius resursus 1,3 karto greičiau nei Žemė juos gali atnaujinti.[1] Kasmet šis skaičius yra perskaičiuojamas. Tačiau duomenys visada atsilieka trimis metais - būtent tiek laiko užtrunka, kol JTO surenka, apdoroja ir pateikia visą esminę statistiką.

Nors terminas „Ekologinis pėdsakas” yra plačiai naudojamas,[2] jo apskaičiavimo metodai skiriasi. Vis dėlto dabar skaičiavimo standartai leidžia gauti panašesnius ir pastovesnius rezultatus.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Data Sources“. Global Footprint Network. 2008-10-29. Suarchyvuotas originalas 2009-10-01. Nuoroda tikrinta 2008-10-31.
  2. United Nations Environment Programme UNEP reports. [1] Archyvuota kopija 2009-07-07 iš Portuguese Web Archive
  3. http://www.footprintstandards.org