Ejaletas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Osmanų imperijos ejaletai 1609 m.

Ejaletas (turk. osm. ایالت – 'valstija') – pagrindinis administracinis-teritorinis vienetas Osmanų imperijoje.

Nuo 1453 m. iki XIX a. vidurio imperija neturėjo griežtos teritorinės struktūros, buvo suskirstyta į valstijas – ejaletus. Jas valdė beilerbėjai, kuriuos, kaip ir visus aukščiausio rango pareigūnus sostinėje ir valstijose, tvirtino didysis viziris. Tarp 1861 m. ir 1866 m. ejaletai buvo panaikinti, o teritorija valdymo sumetimais suskirstyta į vilajetus.

Ejaletas kartais verčiamas kaip provincija arba gubernija. Priklausomai nuo gubernatoriaus rango, jie kartais vadinami pašlikais (pašos valdomis) ar beilerbėjikais (beilerbėjaus valdomis). Pašlikas – abstraktus žodis, kildinamas iš pašos ir reiškiantis pašos postą, įgaliojimus arba jo valdomą teritoriją. Europiečių šaltiniuose „pašlikas“ dažniausiai reiškia ejaletą.[1]

„Turkų kalbos asociacija“ apibrėžia ejaletą kaip „kaip šiek tiek nepriklausomą administracinį padalinį“. Nūdienos Turkijoje žodis ejaletas dažniausiai naudojamas federalizmo kontekste ir atitinka valstiją. Nors Turkijos valstybiniuose dokumentuose žodis nenaudojamas, seniai pakeistas žodžiu provincija, turkai taiko jį kitų valstybių administraciniams vienetams, kaip antai Australijos, Meksikos ar JAV valstijoms bei Argentinos, Kanados, Pakistano, Kinijos provincijoms.

  1. Forbes, A. Gruar, The empires and cities of Asia (1873) Psl.188