Eduardas Lemanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eduardas Lemanas
Gimė 1841 m. gegužės 15 d.
Ryga
Mirė 1902 m. gegužės 5 d. (60 metų)
Rėzeknė
Tėvai Johanas Eduardas Lemanas (vok. Johann Eduard Lehmann)
Sutuoktinis (-ė) Šarlotė Janentc (vok. Charlotte Jahnentz)
Pareigos gydytojas ir botanikas
Alma mater Dorpato universitetas

Eduardas Lemanas (vok. Eduard Lehmann; 1841 m. gegužės 15 d. Rygoje1902 m. gegužės 5 d. Rėzeknėje) – iš Baltijos vokiečių kilęs ir tuometinėje Rusijos imperijoje (dab. Latvijos bei Lietuvos teritorijose) veikęs gydytojas ir botanikas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė ir augo karo gydytojo šeimoje, nuo mažens domėjosi biologija. Dar būdamas gimnazistu, vasaros atostogų metu gyveno pas gimines Kalkuonės dvare (prie Gryvos) ir keliaudavo po apylinkes. Savo būsimam herbariumui rinko augalus, kuriuos vėliau suklasifikavo ir aprašė. Augmenija tirta ne tik latviškuose Brunenės, Skrudalienos, Salienos, Lielbornės bei Kulpiniškių kaimuose, bet ir šiuolaikinės Lietuvos teritorijoje – Smėlynėje, Naujadvaryje ir Tabare (vietovės dab. Zarasų rajone).

Dėl materialinių paskatų nusprendė studijuoti ne botaniką, o mediciną. 1864 m. baigęs Dorpato universitetą atidarė privačią gydytojo praktiką Latgalos miestelyje Varaklianuose. 1872 m. vedė Šarlotę Janentc ir po dvejų metų persikėlė gyventi į Rėzeknę. Šis miestas kartu buvo ir geležinkelio mazgas, todėl E. Lemanas laisvu nuo darbo laiku ėmė traukiniais keliauti po apylinkes ir tyrinėti augalus. Kartais tai darydavo kartu su bendraminčiais: botaniku Johanu Klinge (1890 m. po Dauguvos upės slėnį prie Kraslavos), su švedų paleobotaniku Alfredu Gabrieliu Nathorstu (1891 m. po Rėzeknės apylinkes). Iš viso Eduardas Lemanas surinko ir aprašė net 1236 Latgaloje paplitusius augalų taksonus. Tyrimų medžiaga buvo paskelbta Dorpato universiteto moksliniame žurnale, 1895 m. išspausdinta atskira knygute (po metų išleistas ir papildymas).

Be botanikos E.Lemanas trumpam buvo susižavėjęs ir archeologija1872 m. jis kasinėjo senkapius Stirnienėje (prie Varaklianų), apie tai moksliniame žurnale paskelbė straipsnį.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Lehmann, E. Beitrag zur Kenntniss der Flora Kurlands // Archiv für die Naturkunde Liv–, Ehst– und Kurlands – Dorpat, 2. Serie, Bd. 1, S. 539–580 (1859)
  • Lehmann, E. Bericht über die Gräberaufdeckungen bei Stirnian im Herbst 1872 // Verh. GEG 7 H. 3/4, 106–15 (1873)
  • Lehmann, E. Flora von Polnisch–Livland mit besonderer Berücksichtigung der Florengebiete Nordwest–Russlands, des Ostbalticums, der Gouvernements Pskow und St. Petersburg sowie der Verbreitung der Pflanzen durch Eisenbahnen – Jurjew (Dorpat) (1895)
  • Lehmann, E. Nachtrag (I) zur Flora von Polnisch–Livland mit besonderer Berücksichtigung der Florengebiete Nordwest–Russlands, des Ostbalticums, der Gouvernements Pskow und St. Petersburg sowie der Verbreitung der Pflanzen durch Eisenbahnen – Jurjew (Dorpat) (1896)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]