ES atvirų duomenų portalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
ES atvirų duomenų portalas
URLdata.europa.eu/euodp/lt
Komercinis?ne
Kalba(-os)24 oficialiosios ES kalbos
SavininkasEuropos Sąjunga
ĮkūrėjasES leidinių biuras
Startavo2012 m. gruodžio mėn.
Dabartinė būklėaktyvi

ES atvirųjų duomenų portale suteikiama bendra prieiga prie viešų duomenų, kuriuos paskelbė Europos Sąjungos institucijos, agentūros ir kitos įstaigos. Jais galima naudotis daugybę kartų komerciniais ir nekomerciniais tikslais.

Šis portalas – viena iš svarbiausių ES atvirųjų duomenų strategijos priemonių. Užtikrinant galimybę lengvai ir nemokamai gauti duomenų, padedama juos panaudoti naujoviškiau ir geriau išnaudoti jų ekonominį potencialą. Be to, portalu siekiama didesnio institucijų ir kitų ES įstaigų skaidrumo ir atskaitomybės.

Teisinis pagrindas ir portalo veikimo pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Portalas pradėjo veikti 2012 m. gruodžio mėn. Jį kurti oficialiai nutarta 2011 m. gruodžio 12 d. Komisijos sprendimu 2011/883/ES dėl pakartotinio Komisijos dokumentų naudojimo, kuriuo siekiama, kad dokumentus būtų lengviau gauti ir dar kartą panaudoti.

Remiantis šiuo sprendimu visos ES institucijos raginamos skelbti atviruosius duomenis ir, jei tik įmanoma, suteikti prie jų prieigą visuomenei.

Portalo operacijų valdymas – Europos Sąjungos leidinių biuro užduotis, o už ES atvirųjų duomenų politikos įgyvendinimą atsakingas Europos Komisijos Ryšių tinklų, turinio ir technologijų generalinis direktoratas (CONNECT).

Ypatybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naudodamiesi bendrųjų metaduomenų katalogu naudotojai portale gali ieškoti duomenų, juos nagrinėti, sieti, parsisiųsdinti ir nepatirdami sunkumų naudoti komerciniais arba nekomerciniais tikslais. Portalo naudotojai turi prieigą prie įvairių ES institucijų, agentūrų ir kitų įstaigų interneto svetainėse skelbiamų duomenų.

Naudotojai gali pasiūlyti, kokie duomenys turėtų būti skelbiami portale

Naudojantis semantikos technologijomis sukurta naujų funkcijų. Paiešką metaduomenų kataloge galima atlikti pasitelkus sąveikią paieškos sistemą (kortelė „Duomenys“) ir SPARQL užklausas (kortelė „Susietieji duomenys“).

Naudotojai gali pasakyti, kokių duomenų, jų manymu, trūksta portale, ir išsakyti savo nuomonę apie gaunamų duomenų kokybę.

Sąsaja teikiama 24 oficialiosiomis ES kalbomis, tačiau dauguma metaduomenų šiuo metu yra tik keliomis kalbomis (anglų, prancūzų ir vokiečių). Kai kurie metaduomenys (pvz., duomenų teikėjų pavadinimai, geografinė aprėptis) pateikiami 24 kalbomis.


Naudojimo sąlygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugumai duomenų, kuriuos galima rasti naudojantis ES viešųjų duomenų portalu, taikomas interneto svetainės „Europa“ teisinis pranešimas. Paprastai juos galima nemokamai naudoti komerciniais ir nekomerciniais tikslais, jei nurodomas šaltinis. Labai nedideliam duomenų kiekiui taikomos specialios naudojimo sąlygos, daugiausia susijusios su duomenų privatumo ir intelektinės nuosavybės teisių apsauga. Pateikiamos tokių su kiekvienu duomenų rinkiniu susijusių sąlygų nuorodos.

Turimi duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naudojantis ES atviraisiais duomenimis sukurtomis programomis gali būti dalijamasi ES atvirųjų duomenų portale taip didinant jų matomumą.

Portale yra labai įvairių vertingų atvirųjų duomenų, susijusių su įvairiomis ES politikos sritimis, įskaitant ekonomikos, užimtumo, mokslo, aplinkos ir švietimo sritis. Jų svarba patvirtinta Didžiojo aštuoneto Atvirųjų duomenų chartijoje.

Prieigą prie savo duomenų rinkinių iki šiol suteikė apie 70 ES institucijų, įstaigų arba padalinių (pvz., Eurostatas, Europos aplinkos agentūra, Jungtinis tyrimų centras, kiti Europos Komisijos generaliniai direktoratai ir ES agentūros). Dabar duomenų rinkinių iš viso yra daugiau kaip 11 700.

Be to, portale yra programoms skirtas skyrius ir vizualizavimo katalogas (paskelbtas 2018 m. kovo mėn.)

Programoms skirtame skyriuje pateikiama ES institucijų, agentūrų ir kitų įstaigų arba trečiųjų šalių sukurtų programų, kuriose naudojami ES duomenys. Šios programos pateikiamos ir dėl to, kad tai vertingi informacijos šaltiniai, ir tam, kad naudotojai galėtų matyti pavyzdžių, kokias programas galima sukurti naudojant duomenis.

Vizualizavimo kataloge pateikiamas vizualizavimo ir mokymo priemonių bei pakartotinai panaudojamų vizualizacijų rinkinys, skirtas turintiems įvairiausių žinių apie duomenų vizualizavimą – ir pradedantiesiems, ir ekspertams.

Europos miškų duomenų centro (EFDAC) žemėlapių žiūryklė – tai pagal poreikius pritaikoma interneto žemėlapių kliento programa, kuria naudojamasi vaizduoti, naršyti žemėlapius bei išvestinių geologinių duomenų rinkinius, parengtus Jungtinio tyrimų centro ir teikiamus Europos miškų duomenų centre, bei juose teikti užklausas.

Portalo struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Portalas parengtas naudojant atvirojo kodo sprendimus, tokius kaip turinio valdymo sistema „Drupal“ ir duomenų katalogų programinė įranga CKAN, kurią sukūrė organizacija „Open Knowledge Foundation“. Jame kaip RDF duomenų bazė naudojamas „Virtuoso“ ir yra SPARQL prieigos taškas.

Metaduomenų kataloge taikomi tarptautiniai standartai, pavyzdžiui,  „Dublin Core“, Duomenų katalogų žodynas DCAT-AP ir Objektų aprašymo metaduomenų žodynas (ADMS).

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]