Dvylika beždžionių

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dvylika beždžionių

Pavadinimas12 Monkeys
Kilmės šalisJAV
RežisieriusTerry Gilliam
Scenaristas (-ai)David Peoples
Janet Peoples
VaidinaBruce Willis
Madeleine Stowe
Brad Pitt
Christopher Plummer
Metai1995
ŽanrasMokslinė fantastika
Trukmė130 min.
Kalbaanglų
PlatintojasUniversal Pictures
Biudžetas29,5 mln. JAV dol.
Pajamos168,8 mln. JAV dol.[1]
IMDb įrašas

Dvylika beždžionių (angl. 12 Monkeys) – 1995 m. JAV mokslinės fantastikos filmas, kurio režisierius Terry Gilliam. Juosta vaizduoja ateities pasaulį, kuriame žmonės priversti gyventi po žeme dėl siaučiančio mirtino viruso.

Pasauliniu mastu filmas uždirbo 168 milijonus JAV dolerių.[1] Brad Pitt buvo nominuotas Oskarui kaip geriausias antraplanis aktorius, vaidmuo šiame filme jam taip pat atnešė Auksinio gaublio apdovanojimą.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Dvidešimto amžiaus pabaigoje žmonių populiaciją nuo žemės paviršiaus nušluoja mirtinas virusas. Išlikę keli procentai žmonijos priversti apsigyventi giliai po žeme. 2035 m. nuteistasis Džeimsas Kolas (akt. Bruce Willis) sutinka sudalyvauti eksperimentų serijoje, mainais į amnestiją.

Kolas nusiunčiamas į praeitį, kad surastų žmones, atsakingus už viruso paleidimą, ir gautų viruso pavyzdį, pagal kurį būtų galima sukurti priešnuodį. Įvykus klaidai, jis atsiduria šešeriais metais anksčiau nei planuota – 1990 m., ir dėl savo elgesio yra uždaromas į psichiatrinę ligoninę. Ten jis pirmą kartą sutinka anarchistinių pažiūrų gyvūnų teisių gynėją Džefrį Goinsą (akt. Brad Pitt). Šis jam padeda pabėgti iš ligoninės, tačiau bandymas nepavyksta ir Kolas yra apsvaiginamas raminamaisiais bei prirakinamas prie lovos.

Netrukus ligoninės personalas pastebi, kad Kolas dingo iš vienutės, kurioje nebuvo sąlygų pabėgti. Kolas sugrįžta į savo laikmetį ir praneša apie savo nesėkmę. Jis siunčiamas praeitin antrą kartą, kad surastų „dvylikos beždžionių armiją“ – pogrindinę grupuotę tariamai paleidusią virusą, kuriai, kaip paaiškėja, vadovauja Goinsas. Šį kartą Kolas nusiunčiamas į reikiamus metus – 1996 m.

Praeityje jis pagrobia savo psichiatrę Kateriną Reili (akt. Madeleine Stowe), kuri buvo už jį atsakinga 1990 m. Po kiek laiko Reili įsitikina, kad Kolas nėra psichinis ligonis, o jo istorija apie kelionę laiku ir mirtiną virusą yra tiesa. Jie išsiaiškina, kad Goinso „armijos“ tikslas tėra paleisti jo tėvo laboratorijoje laikomus gyvūnus į laisvę ir kad jis nėra atsakingas už viruso išplatinimą. Virusą ketina paleisti žmonija nusivylęs mokslininkas iš Goinso tėvo laboratorijos – daktaras Petersas. Jis užsisako kelionę lėktuvu po didžiausius pasaulio miestus, kuriuose ketina įvykdyti savo planą. Kolas bando sulaikyti Petersą oro uoste, bet jį nušauna apsauga.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atsiliepimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas sulaukė teigiamo žiūrovų ir kritikų įvertinimo. Kritikos tinklalapyje Metacritic susumavus kritikų skirtus taškus jam atiteko 74 balai iš 100.[2] IMDB lankytojai filmą įvertinę 8,1 balu iš 10, jis patenka į geriausių visų laikų filmų 250-tuką. Filmas pasauliniu mastu uždirbo 168 milijonus JAV dolerių, iš kurių 57 Jungtinėse Valstijose.[1]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 „12 Monkeys“. Box Office Mojo. Suarchyvuota iš originalo 2009-03-31. Nuoroda tikrinta 2012-04-10.
  2. „12 Monkeys“. Metacritic. Nuoroda tikrinta 2012-04-10.