Pereiti prie turinio

Dvylika Vilniaus apaštalų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Dvylika Vilniaus apaštalų18951904 m. Vilniuje veikusi slapta lietuvių inteligentų kultūrinė draugija.

Įkurta J. Ambraziejaus, D. Malinausko ir P. Matulionio iniciatyva. Iš pradžių buvo 12 narių, vien vyrų (iš to kilo ir pavadinimas), vėliau buvo priimamos ir moterys. Draugija vienijo įvairių pažiūrų, skirtingos socialinės padėties lietuvius. Kai kurie jų nemokėjo lietuvių kalbos, tačiau laikė save lietuviais.

Draugija siekė žadinti lietuvių tautinę sąmonę, įvesti lietuvių kalbą į viešąjį gyvenimą, ypač bažnyčiose. 1898 m. Varšuvoje minint Adomo Mickevičiaus gimimo 100 metines, prie atidengto jo paminklo draugijos nariai pasirodė viešai ir padėjo vainiką su lietuvišku užrašu, o Elijas Nonevičius pasakė kalbą apie lietuvių tautinį pabudimą - tai buvo pirmoji vieša „Dvylikos apaštalų“ akcija.[1]

Draugijos nariai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Draugijos darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Draugijos nariai rėmė ir platino draudžiamąją lietuvišką spaudą. 1900 m. įkūrė „Daukanto mantos draugiją“ lietuvių raštijai, mokslui ir menui remti, knygoms leisti.

Daugiausia dėl draugijos narių atkaklių prašymų nuo 1898 m. Vilniaus vyskupas S. A. Zvierovičius 1901 m. perdavė lietuviams Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčią. „Dvylika Vilniaus apaštalų“ 1901 m. gruodžio 8 dieną Šv. Mikalojaus bažnyčioje organizavo lietuvių pamaldas.

Po spaudos atgavimo 1904 m. draugija savo lėšomis pradėjo leisti pirmąjį lietuvišką dienraštįVilniaus žinios“.[2] 1904 m. nutarta veikti viešai ir draugija tapo legalia Vilniaus lietuvių savišalpos draugija.

Draugijos darbų įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2013 metų spalį Vilniaus Universiteto Studentų Istorikų korporacija Tilia drauge su Vilniaus Klubu kultūros paveldo dienoms surengė teatralizuotą ekskursiją po sostinę, kurioje buvo vaizduojami Dvylikos Vilniaus apaštalų darbai bei sunkumai siekiant atgauti Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčią lietuviakalbiams.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Dvylika Vilniaus apaštalų. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 252 psl.
  2. Prof. habil. dr. Valdas Pruskus. Petras Vileišis – tautinės kultūros ir verslininkystės puoselėtojas. Archyvuota kopija 2007-03-12 iš Wayback Machine projekto.