Drenažas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Split-arrows.svg  Šį straipsnį yra pasiūlyta išskirti į du ar daugiau straipsnių!
Neakivaizdžias priežastis, dėl kurių palikta ši žymė, galite sužinoti ir aptarti aptarime (papildomos informacijos gali būti istorijoje).

Drenažas – tam tikro objekto sausinimas (natūralus ar dirbtinis), kai iš jo nuteka paviršinio ar kitokio vandens (kitų skysčių) perteklius. Drenažu taip pat įvardijama kanalų ar vamzdžių sistema, kurios dėka vyksta sausinimas. Tokia sistema lietuviškai vadinasi nuotakynas (ypač kai sudėtinga).

Žemės ūkis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dirvų sausinimas požeminiais vamzdžiais arba kanalais. Lietuvoje paprastai sausinimą drenuojant vadina melioracija, nors šis terminas iš tikrųjų reiškia ne tik dirvų gerinimą sausinant, bet ir drėkinant, kalkinant, tręšiant ir pan.

Drenažo tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Drenažu vadiname hidrotechnikos statinio įrenginys įsisunkusiam į gruntą ir požeminiam vandeniui surinkti bei nuleisti. Pagal konstrukciją drenažas būna trijų tipų: horizontalusis, vertikalusis ir mišrus. Labiausiai paplitęs horizontalusis drenažas, mažiausiai 1.0 m gylyje sukloti vamzdžiai iš dirvos surenka vandens perteklių, kuris pats nuteka į vandens imtuvus.

Horizontalaus drenažo vamzdžiai:

  1. degto molio; (Lietuvoje nebenaudojami)
  2. plastmasiniai:
  • polivinilchloridas (PVC-U);
  • polietilenas (PE).


Polivinilchlorido arba polietileno vamzdžių klojimo tranšėjos pavyzdys.

Degto molio vamzdžių drenažas dar galima rasti senos statybos drenuojamuose laukuose. Dabar degto molio vamzdžiai nebenaudojami, jie keičiami plastmasinius vamzdžius. Plastmasinių vamzdžių drenažui įrengti gaminami iš įvairių polimerinių medžiagų tai yra polietileno (PE) ir polivinilchlorido (PVC-U). Jie gali būti lygūs ir įvairiai gofruoti, su perforuotomis sienelėmis. Drenažo vamzdžiai be filtro naudojami tuo atveju, kai gruntą sudaro dirvožemis. Kitokio tipo drenažo vamzdis t. y. su geotekstilės filtru naudojamas smėlingame grunte, o drenažo vamzdis su kokoso plaušo filtru naudojamas molingame grunte. Plastmasiniai drenažo vamzdžiai gerokai greičiau surenka perteklinį vandenį nei moliniai drenažo vamzdeliai.

Hidrotechnika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Drenažas – konstrukcija ar elementas, skirtas po hidrotechnikos statiniu ir šalia jo besisunkiančiam (geofiltracijos) vandeniui saugiai surinkti ir nuleisti į žemutinį bjefą.

Statyba ir tiesyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statinių ir jų elementų (pvz., rūsių), kelių (pvz., sankasų, tunelių) apsauga nuo požeminio vandens jį nukreipiant į lietaus nuotakynus ar kitokią surinkimo sistemą.

Medicina[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chirurgijoje drenažu vadinamas gilių ar vidinių žaizdų, giliai esančių pūlinių sausinimas įstatant kateterius ar naudojant kitokias priemones.

Kateteriais drenuojami: