Pereiti prie turinio

Drąsa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Drąsa pasižymėjusi Emilija Pliaterytė vadovauja 1831 m. sukilimui

Drąsa, arba narsa – baimės pojūčio neturėjimas[1] ar gebėjimas šį nugalėti, dvasinė stiprybė. Tai pasirinkimas kovoti su kančia, skausmu, pavojais ir netikrumu. Drąsa kaip dorybė ypač vertinama mūšyje. Neįprasta drąsa vadinama didvyriškumu, heroizmu.[2]

Fizine drąsa vadinama drąsa fizinio skausmo, sunkumų, mirties ar jos grėsmės akivaizdoje, o moralinė drąsa – valia priimti teisingus sprendimus susidūrus su visuomenės pasipriešinimu, gresiant gėdai, skandalu, nusivylimu ar asmenine netektimi.[3] Vienas iš žymiausių Vakarų literatūros kūrinių, kuriame svarstoma apie moralinę drąsą, yra ŠekspyroHamletas

Klasikine dorybe laikoma stiprybė (andreia, fortitudo) taip pat verčiama kaip „drąsa“ ir apima atkaklumo bei kantrybės aspektus.[4] Vakarų filosofinėje tradicijoje apie drąsą rašė filosofai Sokratas, Platonas, Aristotelis, Tomas Akvinietis ir Sorenas Kirkegoras, taip pat įvairūs krikščioniški tekstai. Rytų tradicijoje daug minčių apie fizinę ir moralinę drąsą pateikiama daoistų veikale „Daodedzing“.

Žodis drąsa yra sudarytas iš veiksmažodžio „drįsti“, o šis yra paveldėtas iš indoeuropiečių prokalbės šaknies *dʰers-.[5] Tas, kam būdinga drąsa, lietuvių kalboje vadinamas drąsiu, drąsia. Iš šio daiktavardžio yra kilę lietuviški vardai Drąsutis ir Drąsius, pavardė Drąseika.

Drąsos įvertinimas valstybiniuose apdovanojimuose

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelyje šalių įsteigti apdovanojimai už ypatingos drąsos reikalaujančius poelgius. Lietuvoje 1919 m. įsteigtas ir 1991 m. atkurtas Vyčio Kryžiaus Ordinas, kuriuo apdovanojama už „didvyrišką drąsą ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“. Kitas su ypatinga drąsa susijęs apdovanojimas – Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius, Juo apdovanojami asmenys, kurie, „nepaisydami gresiančio aiškaus pavojaus savo gyvybei, pasižymėjo gelbėdami žūvančius žmones“.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
  1. Lietuvių kalbos žodynas
  2. Героизм // Brokhauzo ir Jefrono enciklopedinis žodynas. – 2-е изд., вновь перераб. и значит. доп. — Т. 1—2. – СПб., 1907–1909.
  3. Pianalto, Matthew (2012). „Moral Courage and Facing Others“. Philosophical Studies. 20 (2): 165–184. doi:10.1080/09672559.2012.668308. S2CID 143490856.
  4. Rickaby, John (1909). „Fortitude“. Katalikiškoji enciklopedija. 6. New York: Robert Appleton Company.
  5. American Heritage Indo-European Roots Index

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose