Dortmunder Export

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Miunchenietiškas Export alus

Dortmunder Export (arba tiesiog Export) – nuo 1873 m. Dortmunde gaminamas šviesusis lager tipo alus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradiciškai, Dortmundo mieste buvo gaminamas į altbier panašus alus – viršutinės fermentacijos, tamsus, trumpai fermentuojamas alus kviečių pagrindu. XIX a. viduryje sparčiai plintant pilsner tipo šviesiajam alui, keletas smulkių Dortmundo alaus daryklų susijungė į „Dortmunder Union“, ir aludario Fritz Brinkhoff vadovaujami pradėjo virti savą šviesųjų lager alų. Iš pradžių pradėtos gaminti 2 rūšys – silpnesnė Lagerbier ir stipresnė Export. Iš pradžių manyta silpnesniąją rūšį pardavineti vietoje, o stipresniąją eksportuoti (iš čia pavadinimas „Export“), rūšis eksportui buvo pagaminta stipresnė, nes planuota alų atskiesti paskirties vietoje (šitaip mažinant pervežimo išlaidas). Tačiau Lagerbier nesilaukė populiarumo ir greitai nustota gaminti; tuo tarpu stipresnioji Export tapo populiari ir Dortmunde.

Ši lengvo alaus rūšis taip greitai išpopuliarėjo tarp pramonės darbininkų, kad jį virusi darykla „Dortmunder Union“ greitai tapo didžiausia alaus darykla Vokietijoje, o Dortmundo mieste veikė didžiausias alaus daryklų skaičius.

Iki XX a. vidurio „Export“ buvo populiariausia Vokietijos alaus rūšis, to meto alus turėjo ne mažiau kaip 5,5 % alkoholio tūrio. Vėliau šią rūšį nukonkuravo išpopuliarėjęs pilsner, dabar gaminamas Export alus paprastai turi ~5 % alkoholio tūrio.

Charakteristika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Export alus panašus į pilsner alų. Kaip ir kitų šviesieji lager tipo alūs, Export yra šviesiai gelsvos spalvos, vidutiniškai jaučiamas apynių kartumas, skonis silpnas ir švelnus, gausu angliarūgštės. Dortmundo apylinkių vandenyje gausu sulfatų, todėl aluje gali būti jaučiamas silpnas sieros prieskonis. Kadangi Dortmundo vandenyje taip pat gausu kalcio karbonato (kreidos), kuri suteikia apynių skoniui aštrumo, aludariai apynių į alų dėjo mažiau – dėl to Export aluje geriau jaučiamas salyklo skonis.

Export tipo alus taip pat tradiciškai gaminamas Miunchene (vok. Münchener Export) ir Vienoje (Wiener Export). „Export“ tipo alus (tokiu arba kitais pavadinimais) gaminamas ir kitur, pvz. populiari Lietuvoje Švyturio Ekstra – priskiriama Dortmunder Export alaus tipui.