Domas Bubėnas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Domininkas Bubėnas)
Jump to navigation Jump to search
Domas Bubėnas
Gimė 1856 m. lapkričio 18 d.
Dūseikiai, dab. Telšių raj.
Mirė 1940 m. lapkričio mėn. (~84 metai)
Ubiškė, dab. Telšių raj.
Palaidotas (-a) Ubiškės kapinėse
Veikla knygnešys

Domas Bubėnas, taip pat Domininkas Bubėnas (1856 m. lapkričio 18 d. Dūseikiuose1940 m. lapkričio mėn. Ubiškėje) – ūkininkas, knygnešys, draudžiamosios lietuviškos spaudos platintojas šiaurės vakarų Žemaitijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skaityti išmoko namuose. Lankė liaudies mokyklą Luokėje. 1878-1882 m. tarnavo caro kariuomenėje. Apie 1892 m. vedė, turėjo ūkį Ubiškėje.

D. Bubėnas knygnešyste užsiėmė iš karto po kariuomenės. Gabendamas spaudą, buvo keturis kartus įkliuvęs žandarams. 1883 m. pirmą kartą pirko knygas Klaipėdoje, pasienyje buvo sulaikytas, nuteistas 3 mėn. kalėti. Paleistas, kiekvieną mėnesį vykdavo į Tilžę, kur pirkdavo „Aušros” numerius, religinio turinio leidinius. Nuo 1892 m. nebenešė maldaknygių, ėmė platinti pasaulietiško turinio, vėliau ir socialdemokratų leidinius, kurie pasklisdavo šiaurės vakarų Žemaitijoje. Draudžiamąją spaudą platinimui jis perduodavo apie 40 žmonių, tarp kurių buvo ir žinomų knygnešių: Vincas Juška, Jurgis Gudas ir kt. Bendradarbiavo su broliu Antanu Bubėnu.

1895 m. areštuotas Tilžėje, perduotas caro žandarams, po to 6 mėn. kalėjo Telšiuose. 1898 m. areštuotas prie Gudiškės (Telšių aps.), tačiau pavyko pabėgti į Prūsiją. 1901 m. buvo susektas ir areštuotas, kai grįžo iš Prūsijos. Nuteistas ir 3 metams ištremtas į Viatkos guberniją. Gyveno Une, Glazove. Panaikinus spaudos draudimą, 1904 m. nuo tolesnės bausmės atleistas. Nuo 1931 m. gaudavo 50 Lt knygnešio pensiją.

Palaidotas Ubiškėje.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Antkapinis paminklas su žodžiais „Čia yra palaidotas rusų spaudos draudimo laikų laisvės kovotojas. Knygnešys Domas Bubėnas”.
  • Įrašas Knygnešių sienelės 1–je lentoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]