Pereiti prie turinio

Dmitrijus Laptevas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dmitrijus Laptevas
rus. Дмитрий Яковлевич Лаптев
Gimė 1701 m.
Bolotovo k., Velikije Luki, dab. Pskovo sritis, Rusija
Mirė 1771 m. sausio 31 d. (~70 metų)
Bolotovo k., Velikije Luki, dab. Pskovo sritis
Tėvas Jakovas Laptevas
Veikla jūrininkas, poliarinis tyrinėtojas, viceadmirolas
Žinomas (-a) už Arkties pakrančių tyrinėjimai

Dmitrijus Laptevas (rus. Дмитрий Яковлевич Лаптев, g. 1701 m. Bolotovo k., netoli Velikije Luki, dab. Pskovo sritis, Rusija – m. 1771 m. sausio 31 d. ten pat) – rusų poliarinis tyrinėtojas.

Dmitrijus Laptevas gimė metais vėliau, nei jo pusrolis Charitonas Laptevas gretimame Pokarevo kaime. Abu Laptevai pradėjo tarnauti Rusijos kariniame jūrų laivyne kadetais 1718 m. Vėliau D. Laptevas greitai kopė karinės karjeros laiptais. Tarnybą ėjo Kronštato eskadroje. Vadovavo įvairiems laivams, plaukiojo Baltijos jūroje. Į pensiją išėjo 1762 m., užsitarnavęs viceadmirolo laipsnį.

Kaip vienas iš vadovų dalyvavo antrojoje Kamčiatkos ekspedicijoje – Didžiojoje Šiaurės ekspedicijoje. D. Laptevas turėjo užduotį ištirti Arkties pakrantę į rytus nuo Lenos žiočių. 1936 m. su komanda žygį pradėjo iš Jakutsko. Dėl nepalankių oro sąlygų , ledų sangrūdų išplaukti į atvirą jūrą sunkiai sekėsi. Dalį maršruto teko įveikti sausuma, įsirengiant nenumatytas žiemavietes, statant laivus naujiems žygiams. 1939 m. D. Laptevui pavyko ištirti Indigirkos upės deltą, vandenyno pakrantę tarp Alazėjos ir Kolymos. Pasiekęs Anadyrio upę, D. Laptevas nerizikavo žiemoti piešiškai nusiteikusių čiukčių krašte. 1741 m. rudenį žiemoti apsistojo Anadyrsko ostroge. Jo komanda per žiemą ir ateinančius metus aprašė Anadyrio ir Penžinos upes. 1742 m. gruodžio mėn. D. Laptevas su ekspedicija grįžo į Peterburgą. Toliau tęsė karinę tarnybą laivyne.

Atminimo įamžinimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Laptevų jūrų vėplys Rusijos banko monetoje

D. Laptevo atlikti poliariniai tyrimai suteikė neįkainojamų duomenų apie krašto geografiją, gamtines sąlygas, vietines tautas. Keliautojo garbei pavadinta jo vardu keletas objektų tyrinėtose vietovėse: viena iš Arkties jūrų (kartu įamžinant ir Charitono Laptevo atminimą), kyšuliai Lenos ir Kolymos žiotyse, sąsiauris.

Taip pat skaitykite

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]