Dividendas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Tango-nosources.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Dividendas (lot. dividendum – tas, kas turi būti dalinama) – akcininkui paskirta pelno dalis, proporcinga jam nuosavybės teise priklausančių akcijų nominaliai vertei.[1]

Dividendų išmokėjimo tvarką ir kiekį nustato akcininkų susirinkimas ir bendrovės įstatai. Už privilegijuotas akcijas išmokami iš anksto nustatyto dydžio dividendai, už paprastas akcijas proporcingai nuo likusio pelno.

Dividendus galima išmokėti kelis kartus per metus ar visus juos investuoti į tą pačią įmonę. Dividendai išmokami iki finansinių metų galo vadinami tarpiniais ar išankstiniais dividendais. Pasibaigus finansiniams metams išmokami galutiniai dividendai.

Įprastai dividendai išmokami pinigais. Tokie dividendai vadinami piniginiais dividendais. Taip pat dividendus galima išmokėti akcijomis ar kitu akcinės bendrovės turtu.

Dividendo datos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Paskelbimo data – data, kai bendrovės valdyba paskelbia dividendų dydį.
  • Rejestro uždarymo data – data, kai sudaromas asmenų sąrašas akcininkų rejestras, turintis teisę gauti dividendus. Akcininkas esantis akcininkų rejestre turi teisę gauti dividendus.
  • Eks-dividentinė data – data, nuo kurios akcijos parduodamos be teisės gauti nurodytus dividendus.
  • Išmokėjimo data – data, kuriai suėjus akcininkas gauna jam priskaičiuotus dividendus.

Dividendų išmokėjimo koeficientas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dividendų išmokėjimo koeficientas nurodo, kokią procentinę dalį pelno kompanija išmoka dividendais akcininkams.

Dividendų išmokėjimo koeficientas = × 100

Jeigu šis koeficientas viršija skaičių 100, reiškia kompanija per metus išmokėjo daugiau dividendų nei uždirbo.

Dividendų reinvestavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dividendų reinvestavimas – akcininkų gautų dividendų panaudojimas naujoms akcijoms pirkti.[2] Perkant papildomas akcijas yra padidinimas turimų akcijų kiekis, dėl ko kitą kartą bus išmokėti dar didesni dividendai, už kurios bus galima nusipirkti dar daugiau papildomų akcijų. Toks reiškinys vadinasi „sniego gniūžtės“ efektas. Tai yra populiari strategija tarp investuotojų siekiant palaipsniui didinti pasyvias pajamas.

Kai kurios kompanijos ar brokeriai siūlo dividendų reinvestavimo planus (DRIPs), kurie leidžia investuotojui automatiškai reinvestuoti gautus dividendus į tas pačias akcijos, iš kurių buvo surinkti dividendai. DRIPs suteikia akcininkams ir daugiau pranašumų. Reinvestuojant šiuo planu įprastai išvengiama komisinių mokesčių arba jie yra gerokai sumažinti, taip pat akcijas galima įsigyti akcijas su nuolaida nuo 1% iki 10%.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]