Pereiti prie turinio

Diktatorius (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Diktatorius

PavadinimasThe Dictator
Kilmės šalisJAV
RežisieriusLarry Charles
Prodiuseris (-iai)Sacha Baron Cohen,
Alec Berg,
David Mandel ir kt.
Scenaristas (-ai)Sacha Baron Cohen
VaidinaSacha Baron Cohen
Ben Kingsley
Anna Faris
Metai2012
Žanraskomedija
Trukmė83 min.
Kalbaanglų
Biudžetas65 mln. JAV dol.[1]
Pajamos179 mln. JAV dol.[1]
IMDb įrašas

Diktatorius – 2012 m. amerikiečių politinės satyros komedija. Joje vaizduojami išgalvotos Šiaurės Afrikos valstybės Vadijos diktatoriaus Aladino nuotykiai JAV. Pagrindinį vaidmenį sukūrė britų komikas Sacha Baron Cohen. Tai pirmasis tokio lygio Koheno filmas, sukurtas grynai kaip vaidybinis. Ankstesni jo filmai „Boratas“, „Brüno“ buvo pseudodokumentinio pobūdžio. Filmą, kaip ir ankstesnius Koheno filmus, režisavo Larry Charles.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Vadija jau 14 metų valdoma diktatoriaus Aladino, kuris nusiteikęs prieš vakarus, žydus, kuria atominį ginklą ir yra saugomas sargybinių-amazonių. JTO saugumo tarybai pagrasinus karine intervencija į Vadiją, Aladinas išvyksta į JAV sakyti kalbos JTO rūmuose. Tačiau čia jis pagrobiamas, o Aladino dėdė Tamiras paskiria vaidinti Aladiną piemenį Efavadą. Tamiras siekia paskelbti demokratiją ir ja prisidengęs gauti pelną iš naftos eksporto. Tikrasis Aladinas išsigelbėja, bet netenka savo barzdos, todėl yra nebeatpažįstamas. Jis susipažįsta su feministe Zoja, o vėliau sutinka buvusį Vadijos branduolinės programos vadą Nadalį (kurį pasiuntė myriop, bet jis liko gyvas). Nadalis siekia padėti Aladinui grįžti į valdžią, kad toliau galėtų gaminti raketas. Aladinas įsidarbina Zojos parduotuvėje, kuri tiekia maistą „Lancaster“ viešbučiui, kur gyvena Vadijos delegacija, ir tikisi per ją patekti vidun. Su Nadalio pagalba Aladinas gauna barzdą ir ruošiasi pasirodyti JTO taryboje, tačiau Zoja, sužinojusi, kad bendrauja su diktatoriumi, nenori jam padėti. Patekęs į tribūną, Aladinas, priešingai nei visi tikėjosi (pagal Tamiro planą), paskelbė, kad diktatūra yra daug geriau, negu demokratija, tačiau vėliau išvydęs Zoją, persigalvoja, ir paskelbia įvesiąs demokratiją Vadijoje.

Vėliau vaizduojama, kad Vadijos „laisvuose rinkimuose“ visi balsavo už Aladiną. Po metų vyksta jo vestuvės su Zoja, tačiau paaiškėja, kad ji yra žydė.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius – vaidmuo

Gamyba ir reakcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas filmuotas Ispanijoje (SevilijosPlaza de España“ rūmuose, Fuerteventuroje),[2] JAV (Niujorke).[3] Buvo svarstymų taip pat filmuoti Maroke.[4] Filme panaudoti vaizdo įrašai iš viešų Barako Obamos, Hilari Klinton ir Deivido Kamerono kalbų, smerkiančių Muamarą al Kadafį. Filmo garso takeliui panaudota Panjabi MC, Souad Massi, Khaled, Ali Hassan Kuban ir kt. muzika.

Kritikų vertinimai buvo teigiami, bet konservatyvūs ir mažesni, nei už „Boratą“. Filmą oficialiai uždrausta rodyti Tadžikistane,[5] galimai Turkmėnistane ir Baltarusijoje.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „The Dictator“. Box Office Mojo. Nuoroda tikrinta 2012-08-01.
  2. „¿Distingue Fuerteventura en la película de Baron Cohen?“ (ispanų). Canarias7. 2012-01-13. Suarchyvuotas originalas 2016-12-16. Nuoroda tikrinta 2012-01-27.
  3. Lim, Dennis (2012-05-03). „Comic Guerrilla Tries Sticking With the Script“. The New York Times. Nuoroda tikrinta 2012-05-07.
  4. Sneider, Jeff (2011-04-28). „Kingsley joins Baron Cohen's 'Dictator'“. Variety. Suarchyvuota iš originalo 2012-05-06.
  5. „'The Dictator' Banned in Tajikistan“ (rusų). RIA Novosti. 2012-05-18. Suarchyvuotas originalas 2013-05-22. Nuoroda tikrinta 2012-05-18.