Dievas nėra didis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
God is not Great.

Dievas nėra didis (angl. God is not Great) – 2007 m. gegužės 1 d. išleista rašytojo ir žurnalisto Cristopher Hitchens knyga, kritikuojanti religijas. Jungtinėje Karalystėje buvo išleista pilnu pavadinimu Dievas nėra didis: byla prieš religiją, kitur – Dievas nėra didis: kaip religija viską užnuodija (angl. God is not Great: the case against religion ir God is not Great: how religion poisons everything).

Per savaitę nuo išleidimo knygos pardavimai pasiekė antrąją amazon.com, o per tris savaites – pirmąją vietą New York Times bestselerių sąraše.[1]

Knygoje Hitchensas teigia, kad religija yra „žiauri, iracionali, netolerantiška, draugaujanti su rasizmu, tribalizmu ir fanatiškumu, siekia nežinojimo ir priešiška laisvam tyrinėjimui, niekina moteris ir išnaudoja vaikus“. Savo poziciją rašytojas paremia daugybe pavyzdžių iš gyvenimo, istorijomis iš asmeninės patirties, kritine religinių tekstų analize. Labiausiai kritikuoja abraomines religijas (krikščionybę, islamą ir judaizmą), tačiau šiek tiek rašo ir apie budizmą bei hinduizmą.

Pagrindiniai dalykai, dėl kurių Hitchensas kritikuoja religiją:

  • Religija klaidingai pateikia žmogaus ir visatos kilmę.
  • Religija reikalauja bereikalingo žmogaus prigimties slopinimo.
  • Religija įkvepia žmones žiaurumui ir aklam tarnavimui autoritetui.
  • Religija yra priešiška laisvam klausinėjimui ir pažinimui.

„Dievas nėra didis“ susilaukė labai prieštaringų įvertinimų. Ji buvo tiek labai giriama (paprastai – ateistų), tiek smerkiama (paprastai – tikinčiųjų).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. New York Times bestseller list